Adet Öncesi Gerginlik Sendromu Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

Adet öncesi gerginlik sendromu (PMS/ Premenstrüel sendrom), kadınlarda adet döngüsünde başlamaktadır. Adet döngüsünün yumurtlama fonksiyonundan sonra başlayan ve geç luteal faz olarak bilinen dönemde göğüslerde şişme yaşanır. Baş ağrısı, halsizlik, kilo artışı gibi fiziksel belirtiler ve depresyon gibi psikolojik belirtilerle kendini gösteren bir durumdur.

Ruh hali, sinirlilik ve gerginlik. Bu görüntü genellikle adetin başlamasıyla başlar. Bu sendrom kadın popülasyonunun %80’inde mevcut olmasına rağmen, popülasyonun yaklaşık %5’inde anlamlı olacak kadar şiddetlidir. Bu belirtiler klinik veya sosyal olarak etkilidir. Adet öncesi disforik bozukluk veya psikiyatrik bir bozukluk olarak sınıflandırılan geç luteal faz bozukluğu olarak adlandırılmaktadır.

Adet Öncesi Gerginlik Sendromu Nedenleri ve Belirtileri

PMS’nin nedenleri tam olarak belirlenememiştir. Ancak, merkezi sinir sistemi duyarlılığı hipotezidir. Bu hipoteze göre Premenstrüel sendrom, hormonal dengesizlikten ziyade hormonlardaki aşırı duyarlılığın oluşmasıdır. Çevresindeki diğer hedef dokularda ile ilişkili biyokimyasal olayları tetikler. Bu duyarlılık birçok faktöre bağlıdır ve kısmen genetikler tarafından belirlenmektedir.

PMS’nin zihinsel, davranışsal ve fiziksel belirtileri vardır. Zihinsel ve davranışsal belirtiler: Depresyon, yorgunluk, aşırı uyku, çevreye olan ilgide azalma, ruh hali değişimleri, artan cinsel istek, sinirlilik, gerginlik, korku ve dikkatsizlik, iştahta değişiklikler ve aşermelerdir.

Fiziksel belirtiler: Göğüslerde büyüme ve hassasiyet, vücutta ödem, kilo alımı, baş ağrısı, bulantı-kusma, kabızlık-ishal, iştah artışı, aşırı susama, deride sivilce, eklem veya kas ağrısı, alkol intoleransı, tüm bu semptomların adetin başlamasıyla birlikte hızla geçmesi gerekir.

PMS Tedavisi

Adet öncesi gerginlik sendromu yaşayan hastalarda tedavideki temel hedef belirtilerin azaltılmasıdır. Toplumsal işlevselliğin düzeltilmesi, yani yaşam kalitesinin artırılmasıdır. Tedaviye dönük olarak yaklaşımlar aşağıda verilmiştir.

Beslenme ve Yaşam Tarzı Değişiklikleri: PMS için bazı diyet takviyeler de önerilir. Bununla birlikte, birkaç istisna dışında, bu diyet takviyelerinin etkili olduğuna dair bilimsel kanıt vardır. Umut verici aktif maddeler arasında kalsiyum takviyeleri, B6 vitamini takviyeleri, B1 vitamini ve E vitamini bulunmaktadır.

Hormonal Tedavi:  PMS için kullanılan bir diğer biyolojik tedavi ise hormonal tedavilerdir. Hormonal tedavi stratejileri, adet öncesi semptomların adet döngüsündeki hormonal değişikliklerle ilişkilidir. Çoğu yumurtlamayı baskılamayı amaçlar.

İlaç Tedavisi: Adet öncesi gerginlik sendromunda en sık kullanılan ilaçlar patofizyolojide de etken olduğu kabul edilen serotonin üstünden tesir yapan ilaçlardır. Başlıca iki metot vardır. İlki bu ilaçların tane döngüsünün son iki haftasında aralıklı olarak kullanılması, ikincisi ise devamlı kullanımıdır.

Psikolojik Tedaviler: Genellikle hafif olarak emaresi görülen hanımlarda psikoeğitim ve yaşam seçimi düzenlenmesi tedbirleri yetmektedir. Bununla beraber egzersiz, esneme ve terapi öneri edilmektedir. İlaç gerektirmeyen bu tedavi yöntemleri premensturel emareleri hafifletmekte destek olabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.