Ağız Kanseri Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

Ağız kanseri, ağız ya da dudak da anormal hücre büyümesidir. Başarılı bir tedavi için ağız kanserinin mümkün olan en erken sürede tespiti son derece önemli olsa da, bu bölgedeki tümörlerin tedavisinde cerrahi müdahale gerekmektedir. Ameliyat sırasında çıkarılan ameliyat bölgesi patoloji tarafından desteklenmelidir. Bazı durumlarda cerrahiye ek olarak kemoterapi de uygulanmaktadır.

Ağız Kanseri Belirtileri ve Korunma

Ağız kanseri semptomlarından birisi bile 2 haftadan fazla devam ederse, hemen bir uzmanda başvurmak gerekmektedir. Kanserin en belirgin semptomu iyileşmeyen ağız ya da dudak yarasıdır. Ayrıca Ağız içindeki şişlik, beyaz ya da kırmızı yamalar en çok görülen diğer belirtilerdendir.

Yanaklarda yumru, uzun süre süren boğaz yarası, ağızda kötü koku, yutma ya da çiğneme sorunu gibi belirtileri de bulunmaktadır. Sürekli boğazda bir şey takılmış hissi, açıklanmayan kilo kaybı, dilde ya da ağızda uyuşma da görülen semptomlar arasında bulunmaktadır.

Ağız kanserinden korunmak için tütün ve tütün ürünlerinin kullanımının bırakılması gerekmektedir. Alkol ölçülü bir şekilde kullanılmalıdır. Ayrıca aşırı güneşten uzak durulmalıdır.

Ağız Kanseri Teşhis ve Tedavisi

Ağız kanseri teşhisi süreci fiziki muayene ile anlaşılmaktadır. Diş hekimleri tarafından yapılan muayenede ağızda anormal bir doku değişikliği ya da bir kitle hissedilmektedir. Böylece küçük bir biyopsi ile ağız kanseri tanısı konabilmektedir. Kanser ağızda iyice yayılmışsa bir takım testler kanser boyutunun belirlenmesine yardımcı olması gerekmektedir.

Hastalığın tedavisi, Hastanın genel sağlığı, kanserin bulunduğu yer ve kanserin evresine göre değişiklik göstermektedir. Hastalık için en çok uygulanan tedavi, tümör ve onu çevreleyen sağlıklı dokuların bir kısmının çıkarılmasını içeren cerrahidir. Kanser hücrelerinin lenf bezlerine yayıldığı durumlarda, kanserin diğer bölgelere yayılmaması için bunlar çıkarılabilmektedir.

Tedavi için radyoterapi yöntemi kullanılabilmektedir. Radyoterapi yöntemi ile kanserli hücreleri öldürmek için x-ışınları kullanılmaktadır. Bazı durumlarda, ameliyat olan hastalar, ameliyattan sonra mikroskop seviyesinde kalmış olabilecek kanser hücrelerini öldürmek için radyasyon tedavisi alınması gerekmektedir.

Gerekirse doktorlar ameliyattan önce tümörleri küçültmek için kemoterapi verebilmektedir. Tümörün ameliyat edilemeyecek kadar durumlarda ise kemoterapi ve radyasyon tedavisi kansere bağlı semptomları hafifletebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.