Alzheimer Hastalığı Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

Alzheimer hastalığının şaşırtıcı bulgusu “anlık hafıza kaybı”, kişinin kimlik bilgilerinden adresine kadar hiçbir şeyi hatırlamamasıdır. Kişi adını, adresini, telefon numarasını hatırlamaz. Mantıklı düşünme yeteneğini kaybeder. Olası psikolojik sorunların tehlikeli bir duruma gelmesi ve tıbbi tedavi gerektiren bir durumdur.

Hafıza, düşünme ve öğrenme becerilerini olumsuz etkileyen bu hastalık, ilerleyen aşamalarda hastanın basit günlük aktivitelerini bile gerçekleştirmesini zorlaştırmaktadır. Alzheimer demansın en yaygın şeklidir ve ilerleyici bir hastalık olduğu için semptomlar genellikle yaşla birlikte artar. Hastalık başlangıçta hafıza sorunları ile kendini gösterir. İlk belirtiler ortalama olarak 60 yaşında kendini gösterir. Alzheimer hastalığındaki hafıza bozuklukları daha yakın geçmişte kaldı. Hastalar başlangıçta tarihleri ​​ve insan isimlerini unutmaktadır ve tanıdık yerlerde yürümekte zorlanır.

Hastalar yakın dönem hafıza sorunları yaşasalar da geçmiş olayları daha iyi hatırlamaktadır. Alzheimer hastalığını erken tanımak, hasların tıbbi ve sosyal durumlar ile daha iyi başa çıkmalarını ve hastalığın hızla ilerleyen seyrini değiştirmelerini sağladığı için önemlidir. Hafıza, davranış sorunları ve eksiklikler tespit edildikten sonra uzmana başvurulmalıdır. Doktorunuz gerekli muayeneleri ve zihinsel testleri yaptıktan sonra tedaviye başlayacaktır. Alzheimer hastalığına yönelik tedaviler günümüzde hastalığın ilerlemesini durdurmamaktadır. Ancak bu ilerlemeyi yavaşlatabilmektedir.

Alzheimer Hastalığının Sebepleri

Alzheimer hastalığının nedeni tam olarak bilinmese de beyinde birikmiş olan çöp proteinlerin neden olabileceği hakkında düşünceler bulunmaktadır. Bu proteinlerin beyinde birikmesi beyinde yavaş yavaş hücre ölümüne neden olmaktadır. Böylece beyindeki nöronların yani sinir hücrelerinin arasındaki bağlantılar kopmaya başlar. Nöronlar arasındaki bağlantı beynin farklı kısımları ve vücut arasındaki mesajları iletir. Bağlantıların azalması durumunda Alzheimer hastalığı ortaya çıkmaktadır.

Alzheimer için bilinen en büyük risk faktörü ileri yaştır. Genellikle 60 yaş sonrası kişilerde görülmektedir. Yaşlandıkça hastalığa yakalanma riski artar. Erken yaşlarda Alzheimer’e yakalanan kişilerin kan bağ olan yakınlarında hastalığın gelişme oranı yüksektir. Down sendromlu hastalarda yakalanma riski daha yüksektir. Hafif bilişsel bozukluk olan kişilerde gelişme riski vardır. Kafa travması olan kişilerde, sigara kullananlarda ve sigara dumanına maruz kalan kişilere bulaşma riski yüksektir. Uyku düzeni olmayan kişiler ve depresyonu tedavi edilmemiş kişiler risk kategorisindedir.

Hastalığın Belirtileri

Alzheimer hastalığında hafıza ile ilgili bölgeleri etkilediği için ilk aşamadaki en temel semptom unutkanlıktır. Alzheimer hastaları genellikle güncel olayları ya da konuşmaları hatırlamakta zorlanırlar. Hastalık ilerledikçe hafıza sorunları artar, kişilik değişiklikleri ve diğer belirtiler ortaya çıkar. Bazı insanlar, başlangıçtan itibaren bir şeyleri hatırlamakta ve düşüncelerini organize etmekte zorlandıklarının farkında olabilirler. Bu durumda bir yakınının kişinin semptomlarını erken fark etmesi daha olasıdır.

Hastalığın en çok rastlanan belirtileri arasında hafıza kaybı, cisimleri tuhaf yerlere koymak, muhakeme yetisini kaybetme, bilinç bulanıklığı gibi semptomlar vardır. Gerginlik, saldırganlık, depresyon ve streste en belirgin semptomlarındandır. Olay ve zaman kavramı karışıklığı, tekrarlanan sorular, kaybolmak, halüsinasyon, kişisel bakımda sorun yaşamak gibi semptomlar yaşanabilir.

Alzheimer Hastalığının Tedavisi

Hastalığı tamamen ortadan kaldıran bir tedavi yoktur. Hatta tedavi sürecinde hastalık ilerlemektedir, ancak tedavi yöntemleri bu ilerleme hızını yavaşlatmaktadır. Bu tedavi sosyal yaşamda oluşan sorunların azalmasına destek olabilir. Hastalık teşhis edildikten sonra tedavi süreci başlamaktadır. Tedavi süreci kişiden kişiye, hastanın yaşına ve hastalığın durumuna göre farklılık göstermektedir. Hastalığın semptomlarını azaltmak için belirli ilaçlar ve uygulamalar yapılmalıdır. Bu süreçte hastanın hayatını kolaylaştırmak için not tutması önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.