Anoreksiya Hastalığı Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

Anoreksiya hastalığı, sağlıksız beslenme, yemek yememe, kilo alma takıntısı, hoşnutsuzluk ve fiziksel görünümü değiştirmenin bir sonucu olarak bilinir. Hastalığın ilk evresinde besin alımı azalır ve şiddeti giderek artarken, hastalığın ilerleyen evrelerinde yiyecek ve içecek çok az tüketilir veya hiç tüketilmez. Bazı anoreksik hastalar yemek yedikten sonra yoğun egzersiz yapmaktadır. Bazıları ise yemek ve içtikten sonra kalori yakmak için sağlıksız tedaviler uygulamakta ya da detoks çayları tüketmektedir.  Anoreksiya hastalığında, zayıflama sağlığı tehdit edecek ölçüde gerçekleşir.

Hastalığın Belirtileri ve Nedenleri

Anoreksinin kesin tanısı ancak fiziksel semptomlar ortaya çıktığında konur. Fiziksel belirtiler aşırı kilo kaybı ve önemli davranış değişiklikleri ile ortaya çıkar. Gün içinde beslenmelerini sürekli ertelerler, sürekli kendilerini tartarlar. Kilo alma takıntılarını gizlemek için mutfakta çok zaman geçirirler. Saç renginde ve yapısındaki değişiklikler sıklıkla gözlenirken, erkek hastalarda saç uzaması, sakal uzaması gibi görünüşe yönelik değişiklikler de meydana gelmektedir.

Anoreksinin kesin nedeni henüz bilinmemekle birlikte, kişinin güzellik algısının ön planda olması olarak düşünülmektedir. Güzelliğin ön planda olduğu toplumlarda bu hastalık daha fazla görülmektedir.

Anoreksiya Tedavisi

Anoreksiyanın kesin tanısını koymak için öncelikle hastalığı kabullenmek ve bir doktordan yardım almak gerekir. Anoreksiyada insanlar kilolarına takıntılı hale gelir ve vücut kitle indekslerinin altında kalacak şekilde beslenmeye başlarlar. Dengesiz beslenme ve yanlış beslenme, kilo kaybına, vücut dengesinin bozulmasına ve sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Düşük kan şekeri gibi belirtiler, kişinin aşırı derecede zayıf olmasına rağmen her zaman şişman olduğunu, her yemekten sonra tartıldığını ve kadınlarda adet gecikmelerinin tanıya yardımcı olduğunu söylüyor.

Anoreksiya hastalığının tedavisi seviyesine göre değişiklik göstermektedir. Bu hastalığın tedavisi diğer tıbbi bölümlerle birlikte hastalığında durumuna göre uygulanmaktadır. Hastalığını kabul etmeyen kişilerin bir uzmandan psikolojik tedavi alması gerekmektedir.

Hastalık sonucunda ciddi oranda kilo kaybetmiş olan kişilerde farklı sağlık sorunları ortaya çıkmış ise; iç hastalıkları, beslenme, psikiyatri alanlarından yardım alınmalıdır. Tedavi süresinde kişinin hastalığını kabul etmesi, tedavinin en iyi şekilde sonuçlanmasını sağlamaktadır. Bunun için de uzmanda yardım alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.