Avokadonun Faydaları Nelerdir

Son yıllarda popülerliği büyük oranda artan ve tropikal bir meyve olan Avokadonun faydaları saymakla bitmemektedir. Bu yazıda siz okurlarımız için Avokadonun faydaları hazırlanmıştır. Avokadonun faydalarına geçmeden önce Avokadodaki besin değerlerini öğrenelim. Besin değerleri orta boy bir Avokado için verilmiştir.

Avokadonun besin değerleri

Kalori225
Karbonhidrat (g)11.9
Protein (g)2.8
Yağ (g)20.5
Lif (g)9.4
Sodyum (mg)9.8
Potasyum (mg)679
Kalsiyum (mg)16.8
Vitamin A (iu)204.4
Vitamin C (mg)14
Demir0.77

Avokadonun faydaları

Avokado, bağışıklık sistemini düzenlemektedir. Avokadoda bol miktarda yağ bulunmaktadır. İçerisinde bulunan çok sayıdaki antioksidan ile bağışıklık sistemini desteklemektedir.

Kansere karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır. Avokado içerisinde bulunan vitaminlerin kansere karşı koruyuculuğu bulunmaktadır. Ayrıca siklofosfamidin ile kromozom hasarını azaltmaktadır.

İçerisindeki folik asit ile birlikte hücrelerin yenilenmesi ve korunmasına destek olmaktadır.

Lifli bir yapıya sahip olan avokado tüketildiği zaman tokluk hissi vermektedir. Tokluk hissi vermesinden dolayı zayıflamanıza yardımcı olur.

Yapılan çalışmalar ile avokado tüketilmesi kolesterolü dengelemektedir. Günde yarım avokado tüketmek kolesterolün korunmasına destek olmaktadır.

Avokadoda bulunan doymamış yağ asidi yaşa bağlı göz bozukluğuna karşı etkilidir. İçerisinde bulunan lutein ve zeaksantin vitaminleri katarakt gibi göz hastalıklarına iyi gelmektedir.

İçerisinde bulunan potasyum ile kalp krizi, felç ve böbrek yetmezliği gibi hastalıkların riskini düşürür. Bunun için yeterli şekilde potasyum alınmalıdır.

Avokadonun faydalarından birisi de prostat kanserinin önlenmesidir. Kemoterapinin yan etkilerini azaltmaktadır.

Avokado, Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.