Bezelyenin Faydaları Nedir ve Ne İşe Yarar

Besleyici özellikleri nedeniyle Türk ve dünya mutfağında sıklıkla tüketilen bezelye, diğer yemeklerde de garnitür olarak kullanılmaktadır. Oldukça iyi bir besleyici olan bezelye lif ve antioksidanlar bakımından yüksektir. Araştırmalar, kanser ve kalp sağlığına karşı koruyucu bir özelliğe sahiptir. Bezelyenin faydaları aşağıda verilmiştir.

Lif oranı çok yüksek olan bezelye, midenizi tok tutacak değerli besinlerle doludur. Yağ ve kalori oranları son derece düşüktür, bu nedenler beslenmenize rahatlıkla bezelye ekleyebilirsiniz. Lif metabolizma hızınızı artırır ve kilo vermeyi kolaylaştırır.

Bezelyedeki besinler hipertansiyonu önleyebilir. Bezelyedeki magnezyum ve potasyum kalbe iyi gelir. Araştırmalar, düşük magnezyum ve potasyum sahibi kişilerin yüksek tansiyona sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca bezelye, yüksek tansiyona neden olacak hücre hasarını engelleyen antioksidanlar içerir.

Yüksek antioksidan içeren bezelye vücuttaki ciddi hastalıklara neden olarak durumları engeller. Ayrıca İçerdiği kalsiyum, demir, bakır, magnezyum ve çinko gibi vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan birçok mineral bulunmaktadır.

Bezelye, büyük miktarda lif içermektedir. Lifli yapısı sindirimi iyileştirebilir. Çoğu insan çok az lif alır ve bu durum da sindirim sistemlerini olumsuz etkiler. Ayrıca Lif, bağırsaklar için önemlidir ve bağırsakları sağlıklı tutar. Bezelye, vücuttaki gıdaların daha kolay sindirilebilmesi için vücuttan atılmasına yardımcı olmak için vücutta dolgu görevi görebilen çözünmeyen liflere sahiptir.

Bezelye cildin yaşlanmasını engellemektedir.  Flavonoidler, kateşinler, epikateşinler, karotenoidler, alfa-karoten gibi antioksidanlar cildin yaşlanma sürecini önlemeye yardımcı olur ve cilde ışıltı verir.

Bezelyenin faydaları arasında kalp sağlığını korumak da bulunmaktadır. Ayrıca önemli oranda potasyum içeren bezelye, kalbin muhtelif şekillerde korunmasına destek olur. Potasyum kan basıncını düşürmeye destek olur.

Ayrıca bezelyede K vitamini bulunmaktadır. Alzheimer ve artrit şeklinde ciddi rahatsızlıkların önlenmesine destek olur. Tertipli bezelye tüketimi Alzheimer hastalarına iyi gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.