Bit Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Bit, özellikle ilkokul çağında birçok kişinin başına gelmiştir. Sosyal yaşamı büyük ölçüde etkileyen bir olaydır. Bitler beslenmek için kan etmekte ve kaşıntıya neden olmaktadır. Bitlenmenin belirtilerinden birisi de sürekli olarak saç diplerinin kaşınmasıdır. Bu kaşıntı gece saatlerinde daha da artmaktadır. Bitler başta kanı emerken bir salya salgılar. Kaşıntının asıl nedeni ise bu salyalara karşı gösterilen alerjik reaksiyondur. Bit günde 5 kez deriyi delerek kan emer.

Bitler kafada yaklaşık olarak 30 güne kadar canlı olarak kalabilmektedir. Kafada bulunan kepek benzeri küçük beyaz kabukçuklar bitlerin yumurtasıdır ve hal arasında bit sirkesi olarak adlandırılmaktadır. Sirkeler saça sıkı bir şekilde tutunmaktadır. Kepekten farklı olarak silkelemekle saçtan ayrılmamakta ve yaklaşık 7 gün sonra bite dönüşmektedir.

Bit Nasıl Bulaşır ve Temizlenir

Kafa derisinin en sıcak bölgelerinde, yani kulak arkası veya boyunda yaşamayı tercih ederler. Bitler uçamaz veya zıplayamaz, ancak yakın temas halindeyken kolayca baştan başa hareket edebilmektedir. Şapkaları, eşarpları, yastıkları, tarakları, saç fırçalarını, tel tokaları bitlerin yayılmasına katkıda bulunabilmektedir.

Bitler temiz, kirli, uzun ve kısa saç arasında ayrım yapmaz. Bununla birlikte, kızlar daha uzun saçlara sahip olduklarından, bitlerin içinde saklanması daha kolaydır. Bit tedavisinde kullanılan ilaçlar ancak doktora danışılarak kullanılmalıdır. Bununla birlikte, sirkeler için hiçbir ilaç %100 öldürücü değildir. Bu nedenle ilaç tedavisine ek olarak sirkeler özel diş tarakları ile çıkarılmalıdır. Bitlerden kurtulmak için saçınıza temas eden tarak, yastık kılıfı vb. eşyaların temizlenmesi önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.