Cinsel İsteksizliğin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Cinsel isteksizlik hemen hemen tüm bireylerde karşılaşılabilen sorunlardan biridir. Hem erkeklerin hem de kadınların sağlıklı cinsel yaşam sürmesini engelleyebilen bu bozukluk psikolojik, sosyal, sosyal ve çoğu zaman tıbbi nedenlerle gelişebilir. Toplumumuzda cinsel isteksizlik daha çok kadınlarda görülse de erkeklerde çok yüksek oranda ortaya görülebilmektedir. Erkeklerde sertleşme sorunu, erken boşalma ya da boşalma güçlüğü gibi durumlar cinselliğe karşı soğutabilir.

Cinsel İsteksizlik Nedenleri

Cinsel isteksizliğin psikolojik nedenlerle ilgili olduğuna yaygın olarak inanılsa da, altta yatan bazı sağlık durumları da buna neden olabilmektedir. Cinsellik korkusu, ilişkiye girememe, cinsel ilişki sırasında ağrı ya da kasılmalar, erkeklerde sertleşme sorunları, erken boşalma, kadınlarda uyarılma veya cinsel uyumsuzluktan oluşur. Ayrıca eşler arası soğumadan dolayı kaynaklanabilir.

Cinsel İsteksizliğin Tanısı

Cinsel isteksizlik, uzun süre cinsel ilişkiye girmeyen çiftlerde boşanmaya kadar varan ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Evlilikte çatışma, eşe duyulan öfke, eşin ya da kocanın değersiz hissetmesi ya da kişinin kendi vücudunu bilmemesi gibi nedenler cinsel isteksizliğe yol açabilir. Bununla birlikte, bazı psikiyatrik ilaçların kullanımı cinsel istek azalmasına neden olabilir.

Cinsel isteksizlik durumunda mutlaka bir uzmana gitmeli ve gerekirse seanslara çift olarak katılmalısınız. Öncelikle kadının veya erkeğin cinsel isteksizliğine neden olan sebepler araştırılmalıdır. Referans çizginizi dinledikten sonra, fiziksel bir muayene ile altta yatan diğer nedenleri araştırmak isteyebilirsiniz.

Tedavi Yöntemleri

Tüm canlılar gibi cinsellik insanlarında en temel dürtülerinden biridir. Üreme sağlamak için cinsellik vazgeçilmez bir ihtiyaç ve haz unsuru olarak sunulmaktadır. Cinsel bir sorun yaşamak sadece bir sağlık sorunu değildir. Bu rahatsızlık kaçınılmaz olarak önce eşinizi etkiler. Ardından topluma yayılır, aile üyelerini ve tüm sosyal hayatınızı etkileyebilir.

Cinsel isteksizlik tedavi edilebilecek bir sorundur. Ancak tedavi sürecinde eşler birbirlerine karşı sabırlı olmalı ve birbirlerini zorlamamalıdır. Aralarındaki iletişimin bozulmamasını sağlaması ve cinsel uyumu sağlaması gerekiyor. Cinsel kısıtlamayı tedavi etmek için altta yatan psikolojik ve farmakolojik nedenler bilinmelidir. Altta yatan nedenler psikolojik ise, bu seks terapisi, aile terapisi veya fiziksel egzersiz yoluyla yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.