Doğa Severler İçin Doğa Sporları

Türkiye, eşsiz doğası nedeni ile doğa sporları meraklıları için bir cennettir. Tatil, dinlenmek, stresten uzaklaşmak ya da doğa ile baş başa kalmak isteyen kişiler için doğa sporlarını derledik.

1. Binicilik

Binicilik doğa sporları arasında en az tercih edilenlerden birisidir. Binicilik Anadolu ve Türk kültürünün eski geleneklerinden birisidir. Doğayı at sırtında gezmek istiyorsanız, profesyonel bir binici olmanıza gerek yoktur. Bunun için sadece eğitmeninizin sözlerinden çıkmamanız yeterlidir. Türkiye’de binicilik hizmeti veren turizm tesisi sayısı azdır. Ancak İstanbul, Kastamonu, Kütahya gibi illerde binicilik sporunu yapabileceğiniz tesisler bulunmaktadır.

2. Doğa Yürüyüşü

Hiçbir masrafı olmayan ve hiçbir eğitim gerektirmeyen sporlardandır. Türkiye’de doğa yürüyüşü yapabileceğiniz birçok merkez bulunmaktadır. Bunların bazıları özel olduğu için ücretlidir. Ancak Türkiye’de çantanızı alıp doğa yürüyüşü yapabileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. Doğa yürüyüşü sırasında yepyeni akarsular,  göller, ormanlar keşfedebilirsiniz.

Her yaştan kişinin yapabileceği, risk seviyesinin düşük olduğu, günübirlik yapılan sporlardır. Türkiye’nin her bölgesinde her mevsimde doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

3. Rafting

Adrenalin severlerin yapabileceği sporlardan birisi raftingdir. Deneyimli rehber eşliğinde yapılması tavsiye edilmektedir. Farklı zorluk seviyelerine sahip olan rafting, akarsularda yapılmaktadır. Ülkemizde birçok akarsuda yapılmakta olan rafting için kurallara uymanız şarttır. Bota binerken kast ve yelek giymek zorunludur. Ayrıca bota gereğinden fazla yük bindirmemeniz gerekmektedir. Akarsular bakımından zengin bir ülke olan Türkiye’de rafting için en uygun zaman; mart, nisan, mayıs ve haziran aylarıdır.

4. Yamaç Paraşütü

Adrenalin seviyesinin en üst noktaya ulaştığı doğa sporlarından birisi Yamaç paraşütüdür. Gökyüzünde süzülerek yeryüzünü kuşların gözünden görebilirsiniz. Biraz masraflı olan bir spor olsa da bunu yapmaya değecektir. İsterseniz eğitimini aldıktan sonra tek başınıza yapabileceğiniz bir doğa sporu olan Yamaç paraşütünü, bu işi yapan pilotlar ile de yapabilirsiniz. Türkiye’de yamaç paraşütü yapabileceğiniz en güzel yerlerin başında Babadağ, Nemrut Dağı, Munzur Dağı, Dinamit Tepesi, Serdivan, Asas Tepesi gibi yerler bulunmaktadır.

5. Kayak

Doğa sporu deyince birçok kişinin aklına yaz sporları gelmektedir. Ancak ülkemizde dört mevsimi de dolu dolu yaşayabileceğiniz sporlar bulunmaktadır. Bunlardan birisi de kışın yapılan kayak sporudur. Hız tutkunları tarafından en çok tercih edilen sporlardan birisi olan kayak sporunu Türkiye’de Erciyes Dağı, Uludağ, Kartalkaya, Kartepe, Ilgaz Dağı, Sarıkamış gibi yerlerde yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.