En Çok Gişe Yapmış Türk Filmleri

Türkiye’de en çok gişe yapan Türk filmleri aşağıda verilmiştir. Bu listede filmlerin yapmış olduğu gişe ve hasılatları aşağıda verilmiştir. İşten en çok gişe yapmış Türk filmleri

1. Recep İvedik 5

Hasılat85.986.157 TL
Seyirci Sayısı7.437.050
Çıkış Tarihi16 Şubat 2017
Süre1 s 54 dk

Şahan Gökbakar’ın başrolünde yer aldığı Recep İvedik film serisinin beşinci filmi olan Recep İvedik 5 filmi Türkiye’de en fazla gişe yapan Türk filmi olmuştur.

Recep İvedik, mahallede bulunan İsmet’in ailesine taziye ziyareti gelmiştir. Bu sırada İsmet’in eşinin durumunu görerek ona yardım etmek istemiştir. Nurullah’ı da yanına alarak, İsmetin son görevini yerine getirmek için yola çıkmıştır. Recep bu yolculuğun kısa süreceğini düşünmüştür. Ancak Milli Takım sporcularını yurt dışında yapılan bir spor organizasyonuna götürmektedir.  Yolculu sırasında Milli Takımın başına talihsiz bir olay gelmiştir. Bunun sonucunda Recep İvedik Milli Takımın kontrolüne eline almıştır. Bundan sonra spor müsabakalarını kazanmak için kendi yöntemlerini kullanmaya başlar.

Filmin yönetmenliğini Togan Gökbakar yapmıştır. Senaristliğini ise Şahan Gökbakar ve Togan Gökbakar yapmıştır. Oyuncu kadrosunda ise Şahan Gökbakar, Orkan Varan, Nurullah Çelebi, Deniz Ceylan gibi oyuncular yer almıştır.

2. Recep İvedik 4

Hasılat72.103.217 TL
Seyirci Sayısı7.369.098
Çıkış Tarihi2. Şubat 2014
Süre1 s 57 dk

Başrolünde Şahan Gökbakar’ın yer aldığı Recep İvedik 4 filmi, Türkiye’de en fazla gişe yapan ikinci film olmuştur.

Recep İvedik, mahallesinde top oynadıkları arazinin bir inşaat firması tarafından alındığını ve buraya bir bina yapılacağını öğrenir. İnşaat firmasından bu arsayı geri almak için para bulmaya çalışır Bu sırada kahvede otururken televizyonda gördüğü ve 500 bin TL ödülü olan Issız Ada yarışmasına katılmaya karar verir. Amacı bu ödülü alıp araziyi geri almaktır.

Filmin yönetmenliğini Togan Gökbakar üstlenmiştir. Filmin Senaristliğini ise Şahan Gökbakar ve Togan Gökbakar Yapmıştır. Recep İvedik 4 filminin oyuncu kadrosunda; Şahan Gökbakar, Ali İhsan Varol, İrfan Kangı, Arda Hacıoğlu, Gülşah Yanaş, Caner Tanrıverdi, Ece İncebay, Cem Korkmaz gibi isimler bulunmaktadır.

3. Düğün Dernek

Hasılat68.917.965 TL
Seyirci Sayısı6.980.070
Çıkış Tarihi6 Aralık 2013
Süre1 s 46 dk

Düğün Dernek film serisinin ilk filmi olan Düğün Dernek filmi Türkiye’de en fazla gişe yapan üçüncü film olmuştur.

Tarık ve Letonyalı Nugesha’nın aynı ülkede çalışmak için evlilik yapmaları gerekmektedir. Tarık’ın babası İsmail ise bu evlilik için büyük bir düğün yapmak istemektedir. Ancak İsmail’in düğün masraflarını karşılayacak maddi durumu bulunmamaktadır. Tarık’ın arkadaşları Fikret, Çetin ve Saffet bu duruma el atar. Fikret ve Çetin düğün salonu ve gelinlik ararken, Saffet ise düğün için sanatçı arayışına girmiştir. Böylece Tarık ve Nugesha’nın düğünü için tüm Sivas seferber olur.

Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Selçuk Aydemir yaparken, yapımcılığını Necati Akpınar (BKM) üstlenmiştir. Düğün Dernek filminin oyuncu kadrosunda ise Ahmet Kural, Murat Cemcir, Rasim Öztekin, Devrim Yakut, Barış Yıldız, İnan Ulaş Torun ve Şinasi Yurtsever gibi isimler bulunmaktadır.

4. Fetih 1453

Hasılat55.744.699
Seyirci Sayısı6.572.618
Çıkış Tarihi16 Şubat 2012
Süre2 s 42 dk

Fetih 1453 filmi listenin dördüncü sırasında yer almaktadır.

Sultan Mehmet, Babası 2. Murat’ın ölüm haberini alınca ikinci kez daha güçlü bir şekilde Osmanlı tahtına oturmuştu. Sultan Mehmet’in öncelikli hedefi İstanbul’du. Bu hedefi için hazırlıklara başlamıştı. Hazırlıkları tamamlaman için de komşu devletler ile barış içinde yaşamalıydı. Papalık, Macarlar, Lehler, Cenevizliler, Venedikliler ve Sırplara elçi göndermiş ve barış içerisinde yaşamak istediğini bildirmiştir.

Sultan Mehmet, İstanbul hedefi için Gelibolu tersanesini restore ettirmiş ve senede 100 kadırga yapabilecek duruma getirmiştir. Bu sırada Doğu Roma İmparatoru ise Şehzade Osman’ı kullanarak Sultan Mehmet’ten tavizler almaya çalışıyordu. Fatih Sultan Mehmet ise bu tavizleri stratejisinden dolayı veriyordu. Fatih bu sırada Karamanoğulları ile savaştı ve ordusunda çıkan isyanları bastırarak ordu üzerindeki hakimiyetini sağlamlaştırdı. Daha sonra ise İmparator Konstantin’e, Şehzade Orhan için artık tahsisat yollamayacağını bildirdi. Daha sonra ise Anadolu Hisarına karşısında Boğazkesen Hisarını yaptırmaya başladı.

Bu durum savaş ilanı demekti. Doğu Roma, Avrupa’dan yardım istedi, ancak Fransızlar ve İngilizler birbiri ile savaşıyordu. Almanya’da ise taht kavgaları vardı. Sultan Mehmet’in bu durumda Konstantin’i alması imkansız değildi.

Filmin oyuncu kadrosunda Devrim Evin, İbrahim Çelikkol, Murat Ünaloğlu,  Dilek Serbest, Volkan Keskin gibi isimler bulunmaktadır. Yönetmenliğini Faruk Aksoy, senaristliğini ise Atilla Engin yapmıştır.

5. Müslüm

Hasılat84.601.438 TL
Seyirci Sayısı6.480.563
Çıkış Tarihi26 Ekim 2018
Süre2 s 12 dk

Müslüm filmi, Türkiye’de en fazla gişe yapan beşinci film konumundadır.

Müslüm, arabesk müziğin efsane ismi olan Müslüm Gürses’in ve eşi Muhterem Nur’un hayat hikayesini anlatmaktaydı. Müslüm Gürses’in müzikle nerede tanıştığı ve hayatının nasıl ilerlediğini konu almaktadır.

Filmin yönetmenliğini Can Ulkay ve Ketche yapmıştır. Senaristliğini ise Hakan Günday ve Gürhan Özçiftçi üstlenmiştir. Müslüm filminin oyuncuları arasında Timuçin Esen, Zerrin Tekindor, Ayça Bingöl, Erkan Can, Taner Ölmez, Erkan Avcı, Şahin Kendirci, Turgut Tunçalp, Mustafa Kadir Ulusoy, Erkan Kolçak Köstendil bulunmaktadır.

6. Düğün Dernek 2: Sünnet

Hasılat69.422.924 TL
Seyirci Sayısı6.073.364
Çıkış Tarihi4 Aralık 2015
Süre1 s 52 dk

Düğün Dernek film serisinin ikinci halkası olan Düğün Dernek Sünnet filmi Türkiye’de en çok gişe yapan altıncı film olmuştur.

Düğün Dernek filminin ilk halkasında evlenen Tarık’ın oğlu olmuştu. Düğün Dernek 2: Sünnet filminde ise dede İsmail torununun sünnetini yaptırmak ister. Ekip bu sefer de sünnet için bir araya gelmiştir. Sünnet macerasında ekibin başına gelmeyen olay kalmıyor.

Düğün Dernek: Sünnet filminin yönetmen koltuğunda Selçuk Aydemir bulunmaktadır. Selçuk Aydemir ayrıca filmin senaristliğini yapmıştır. Oyuncu kadrosunda ise Murat Cemcir, Ahmet Kural, Rasim Öztekin, İnan Ulaş Torun, Devrim Yakut Erdal Tosun, Şinasi Yurtsever, Erdal Tosun gibi isimler bulunmaktadır.

7. Ayla

Hasılat66.055.256 TL
Seyirci Sayısı5.589.872
Çıkış Tarihi15 Haziran 2018
Süre2 s 5 dk

Ayla filmi, Türkiye’de en fazla gişe yapan yedinci film olmuştur.

1950 yılında Kuzey Kore, Güney Kore’ye saldırmıştır. Birleşmiş Milletler bunun üzerine yardım çağrısında bulunmuş ve Türkiye bu çağrıya cevap olarak Güney Kore’ye bir tugay göndermiştir. Bu askerler içerisinde Astsubay Süleyman Dilbirliği bulunmuştur. Astsubay Süleyman Dilbirliği, savaş sırasında anne babası öldürülmüş beş yaşında bir kız bulmuştur ve bir buçuk yıl boyunca bakmıştır. Küçük kıza ay gibi yüzü olduğundan dolayı Ayla ismi verilmiştir.

Astsubay Süleyman’ın artık Türkiye’ye dönme vakti gelmiştir. Süleyman, Ayla’yı Türkiye’ye getirmek için birçok yol denemiştir. Ancak Türkiye’ye dönerken Ayla’yı yanına alamamıştır. 60 yıl sonra Ayla ve Süleyman tekrar bir araya gelir.

Ayla filminin yönetmenliğini Can Ulkay yapmıştır. Senaristliğini ise Yiğit Güralp bulunmaktadır. Oyuncu kadrosunda ise İsmail Hacıoğlu, Çetin Tekindor, Sinem Öztürk Uslu, Ali Barkın, Ali Atay, Damla Sönmez, Murat Yıldırım, Mehmet Esen, Erkan Petekkaya, Taner Birsel, Kim Seol, Lee Kyung-Jin gibi isimler bulunmaktadır.

8. 7. Koğuştaki Mucize

Hasılat90.122.171 TL
Seyirci Sayısı5.362.622
Çıkış Tarihi11 Ekim 2019
Süre2 s 12 dk

Türkiye’de en fazla gişe yapan sekizinci film 2019 yapımı olan 7. Koğuştaki Mucize isimli filmdir.

1983 yılında Ege’de bir kasabada sıkıyönetim komutanı olan Yarbay Aydın’ın kızının ölümü üzerinde Memo idam cezası alır. Memo’nun ise tek isteği kızı Ova ile kavuşmaktır. Memo’nun hapishanede bulunan arkadaşları onun suçsuz olduğunu bilir ve onu kurtarmak için çeşitli yollar ararlar.

Filmin yönetmen koltuğunda Mehmet Ada Öztekin, senaristliğini ise Kubilay Tat yapmaktadır. Oyuncu kadrosunda ise Aras Bulut İynemli, Nisa Sofiya Aksongur, Celile Toyon, İlker Aksum, Mesut Akusta, Deniz Baysal, Sarp Akkaya, Yurdaer Okur ve Yıldıray Şahinler gibi isimler bulunmaktadır.

9. Aile Arasında

Hasılat64.556.712 TL
Seyirci Sayısı5.289.051
Çıkış Tarihi1 Aralık 2017
Süre2 s 5 dk

Aile Arasında filmi Türkiye’de en fazla gişe yapan dokuzuncu film olmuştur.

Fikret 21 yıllık eşi tarafından terk edilmiştir. Aynı şekilde müzikhol vokalisti Solmaz 21 yıllık eşi tarafından terk edilmiştir. Fikret ve Solmaz komik bir tesadüf ile tanışmıştır. Solmaz’ın kızı olan Zeynep ise bu sırada sevgilisinden evlenme teklifi alır. Zeynep sevgilisine ailesi ile ilgili yalanlar söylemiştir. Solmaz bundan dolayı Fikret’ten kızı için baba rolü oynamasını ister. Fikret, Zeynep için baba rolü oynamayı kabul etmiştir. Kız isteme ve evlilik sonrası oyun sona erecekti. Ancak olaylar bu kadar kolay sonuçlanmayacaktır.

Filmin yönetmenliğini Ozan Açıktan, senaristliğini Gülse Birsel yapmıştır. Oyuncu kadrosunda Engin Günaydın, Demet Evgar, Erdal Özyağcılar, Devrim Yakut, Fatih Artman, Şevket Çoruh, Gülse Birsel, Su Kutlu, Derya Karadaş gibi isimler yer almaktadır.

10. Arif V 2016

Hasılat62.986.200 TL
Seyirci Sayısı4.968.462
Çıkış Tarihi5 Ocak 2018
Süre2 s 5 dk

Türkiye’de en fazla gişe yapan onuncu film Arif V 216 olmuştur.

Arif, dünyada sessiz bir şekilde yaşam sürmekteydi. Gora gezegeninde edindiği arkadaşı olan robot 216, Arif’i ziyaret etmiştir. 216 gerçek bir insan gibi yaşamak, aşık olmak, gülmek, ağlamak kısacası bir insanmış gibi yaşamak istemekteydi. Arif bu konuda 2016’ya yardımcı olacaktır. Ancak Arif bir robot olduğundan dolayı bu iş kolay olmayacaktır. Arif, zor bir karar vermek zorunda kalır, dostu 216’ya yardımcı olacak mı yoksa 216’yı geri mi gönderecektir?

Filmin yönetmenliğini Kıvanç Baruönü yapmaktadır. Filmin hem senaristliğini hem de başrol oyunculuğunu Cem Yılmaz yapmaktadır. Oyuncu kadrosunda ayrıca Ozan Güven, Seda Bakan, Zafer Algöz, Özkan Uğur, Özge Özberk, Kerem Alışık, Ediz Hun gibi oyuncular yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.