En İyi Biyografi Filmleri

Hayat hikayeleri bir çok insana umut olmuş yaşam öyküleri bulunmaktadır. Bu yaşam öyküleri birçok kişi tarafından takdir toplamıştır. Ancak bazen de aldığı yanlış kararların bedelini ödemek zorunda kalanlar olmuştur. Bu yazıda iyisiyle kötüsüyle hayatımızda yer edinmiş en iyi biyografi filmleri yer almaktadır. Liste hazırlanırken hiçbir puanlama dikkate alınmamıştır.

1. Piyanist

Film, Yahudi olduğu için, Nazi Almanyası tarafından eziyet gören Wladyslaw Szpilman’ın kendi hayatını anlattığı kitabından uyarlanmıştır.

Nazi Almanyası, 1939 yılında Polonya’yı işgal etmiştir. Bu olaydan sonra Polonya’da yaşayan Wladyslaw Szpilman ve ailesinin hayatı kabusa dönmüştür. Szpilman ve ailesi Yahudi olan Szpilman, Nazi toplama kampına gitmekten şans eseri olarak kurtulur ve Varşova’da yaşamaya başlar.

2002 yapımı olan Piyanist filminin yönetmenliğini Roman Polanski yapmıştır. Oyuncular arasında Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Frank Finlay, Maureen Lipman, Emilia Fox, Julia Rayner, Ed Stoppard gibi isimler bulunmaktadır.

2. 127 Saat

127 Saat isimli filmi, Aron Ralston isimli bir dağcının geçirdiği bir kazayı konu almaktadır.  Aron Ralston, Utah yakınlarında bir kaya parçası arasına sıkışmıştır. Bu kaya parçası arasında 127 saat geçirmiştir. Film Aron’un kaza anından kurtarıldığı ana kadarki zamanı konu edinmektedir.

127 saat filminin yönetmenliğini Danny Boyle yapmıştır. Danny Bolye aynı zamanda Simon Beaufoy ile beraber filmin senaristliğini üstlenmiştir. Filminde James Franco, Kate Mara, Amber Tamblyn, Clemence Poesy, Lizzy Caplan, Kate Burton ve        Treat Williams gibi oyuncular yer almıştır.

3. Halk Düşmanları

Film 1930’larda Büyük Bunalım döneminde FBI ajanı olan Melvin Purvis’in John Dillinger, Pretty Boy Floyd ve Bayby Face Nelson’u yakalamak için geçirdiği maceraları anlatmaktadır. Film, Bryan Burrouggh isimli yazarın Public Enemies: America’s Greatest Crime Wave and the Birth of the FBI isimli kitabından uyarlanmıştır.

2009 yılı ABD yapımı olan biyografi, dram, polisiye ve suç filmi olan Halk Düşmanları filminin yönetmenliğini Michael Mann yapmıştır. Michael Mann ayrıca filmin yapımcıları ve senaristleri arasında yer almıştır. Filmin diğer senaristleri ise Ronan Bennett, Ann Biderman, Mark St. Germain’dir. Oyuncu kadrosunda ise Jonny Depp, Christian Bale, Marion Cotillard ve Channing Tatum yer almaktadır.

4. 12 Yıllık Esaret

Solomon Northup, Amerikan İç Savaşı’ndan önce ailesi ile birlikte huzurlu bir şekilde yaşamaktaydı. Ancak savaş sırasında 1941 yılında Washington DC’de kaçırılıp, 12 yıl boyunca köle olarak yaşamıştır. Solomon’u satın alan Edwin Epps zalim birisiydi. Solmon bu süre içerisinde ailesine kavuşmak için yaşamak zorundadır. Solomon’u daha sonra kölelik karşıtı olan Samuel Bass satın almış ve Solomon’un Tüm hayatı değişmiştir.

12 Yıllık Esaret Filmi kısacası Solomon Northup’un 12 yıllık kölelik hayatını anlatmaktadır. Filmin yönetmenliğini Steve McQueen, senaristliğini ise John Ridley yapmıştır. Filmin oyuncuları arasında Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender, Benedict Cumberbatch, Paul Dano, Paul Giamatti, Lupita Nyong’o, Sarah Paulson, Brad Pitt, Alfre Woodard bulunmaktadır.

En iyi biyografi filmleri listesinin dördüncü sırasında 12 Yıllık Esaret filmi bulunmaktadır.

5. Sonsuzluk Teorisi

Sonsuzluk Teorisi filmi, matematikçi olan Srinivasa Ramanujan Ivengar’ın gerçek yaşam hikayesini anlatmaktadır. Srinivasa, Hindistan’da yaşamaktadır. Burada zor şartlar altında yaşayan Srinivasa, II. Dünya Savaşı döneminde Cambridge Üniversitesi’ne kabul edilmiştir. Zor şartlar altında yaşamış olan Srinivasa’ın matematiğin önde gelen isimlerinden olmuştur.

2015 Birleşik Krallık yapımı olan filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Matthew Brown yapmıştır. Oyuncu kadrosu içerisinde ise Dev Patel, Jeremy Ütüler, Devika Bhise, Toby Jones, Stephen Fry, Jeremy Northam, Kevin McNally, Enzo Cilenti, Arundhati Nag, Dhritiman Chatterjee bulunmaktadır.

6. Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu

Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu filmi, Türk Halterci Naim Süleymanoğlu’nun hayatını anlatmaktadır. Naim Süleyman oğlu olimpiyatlarda üç altın madalya almış ve dünya çapında pek çok başarıya imza atmıştır.

Film’de Naim Süleymanoğlu’nun oli1988 Seul Olimpiyatları’nda altın madalya almasına giden yolu anlatmaktadır. Naim Süleymanoğlu, 1984 yılında Bulgaristan’da Bulgar Türklerine yapılan zulümleri dünyaya duyurmak için Bulgaristan’dan kaçmak ister. Naim Süleymanoğlu’nun bu çabaları dünyada büyük yankı oluşturur.

Filmin yönetmenliğini Özer Feyzioğlu, senaristliğini Barış Pirhasan yapmaktadır. Hayat Van Eck, Renan Bilek, Yetkin Dikinciler, Barış Kıralioğlu, Bülent Alkış, Gürkan Uygun, İsmail Hacıoğlu, Selen Öztürk, Uğur Güneş gibi isimler oyuncu kadrosunda yer almaktadır.

7. Göklerin Hakimi

Howard Hughes, babasının matkap ucu fabrikasından kendisine kalan servet ile bir film çekmek ister. Howard Hughes, I. Dünya Savaşı’ndaki savaş uçaklarını anlatan bir film yapmak istemiştir. Büyük bir servet harcadığı filmin çekimleri uzun yıllar almıştır. Ancak film tamamlandığında dünyada büyük yankı oluşturmuştur. Hughes’in yapımcılığını yapmış olduğu filmin adı ‘’Cehennemin Melekleri’’ isimli filmdir. Göklerin Hakimi filmi Hughes’in gençlik ve filmin çekim dönemini anlatıyor.

2004 ABD ve Japonya ortak yapımı olan filmin yönetmenliğini Martin Scorsese yapmıştır. Senaryosunu ise John Logan yapmıştır. Oyuncu kadrosunda ise Leonardo DiCaprio, Cate Blanchett, Gwen Stefani, Kate Beckinsale, Adam Scott, Alec Baldwin gibi ismiler bulunmaktadır.

En iyi biyografi filmleri listesinin yedinci sırasında Göklerin Hakimi filmi bulunmaktadır.

8. Çöküş

Çöküş filmi Nazi Almanyası’nın, Adolf Hitler’in ve Berlin’in düşüşünü anlatmaktadır. Adolf Hitler yaşamının son günlerinde Berlin’de bulunan sığınakta generalleri ile beraberdi. Kızıl Ordu ise bu sırada Berlin içerisinde son hızla ilerlemektedir. Sovyetler, Berlin’e girdikten sonra sokaklarda kanlı çatışmalar yaşanmıştır. Hitler’in yanında ise onu destekleyen ve Berlin’i savunmak isteyen çocuk ve gençlerden oluşan gönüllü askerler bulunmaktadır. Çöküş filmi Berlin’deki kanlı çatışmayı anlatmaktadır.

2004 Alman yapımı olan filmin yönetmenliğini Oliver Hirschinger yapmıştır. Yapımcılığını ve senaristliğini Bernd Eichinger yapmıştır. Filmin kadrosunda Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Corinna Harfouch, Ulrich Matthes, Juliane Köhler, Heino Ferch bulunmaktadır.

9. Gandhi

Gandhi isimli film 1869-1948 yılları arasında yaşayan Mahatma Gandi’nin hayatını anlatan filmdir. Mahatma Gandi, Britanya Krallığı’nın Hindistan üzerindeki egemenliğini sonlandırmak isteyen Hindistan Bağımsızlık Hareketi’nin ruhani ve siyasi lideridir. Mahatma Gandi’nin hayatını ve Hindistan’ın bağımsızlığına giden mücadelesini anlatmaktadır.

1982 İngiltere yapımı olan filmin yönetmenliğini ve yapımcılığını Richard Attenborough, senaristliğini ise John Briley yapmıştır. Oyuncu Kadrosu içerisinde Ben Kingsley, Rohini Hattangadi, Candice Bergen, Edward Fox, Martin Sheen, Roshan Seth, Ian Charleson, Shreeram Lagoo, Alyque Padamsee yer almaktadır.

10. Schindler’in Listesi

Film II. Dünya Savaşı sırasında Alman iş adamı olan Schindler, Nazilarin Yahudi soykırımından Yahudileri kurtarma çabasını konu alır. Schindler, bu mücadelesi sonunda binin üzerinde Polonya Yahudisi’ni kurtarmıştır. Film gerçek hayat hikayesinden uyarlanmış bir biyografi filmidir.

1993 ABD yapımı olan Schindler’in Listesi isimli filmin yönetmenliğini Steven Spielberg yapmıştır. Film Thomas Keneally’nin Schindler’in Gemisi isimli kitabından uyarlanmıştır. Filme Steven Zaillian tarafından uyarlanmıştır. Filmin oyuncu kadrosunda ise Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Mark Ivanir gibi isimler yer almıştır.

En iyi biyografi filmleri listesinin onuncu sırasında Snchindler’in Listesi filmi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.