En İyi Politik Filmler

Yabancı film izlemek isteyen ve hangi filmleri izleyeceğine karar veremeyen kişiler için en iyi 10 politik film sizler için derledik. Bu liste yazarlarımız tarafından belirlenmiştir ve hiçbir puanlama dikkate alınmamıştır. İşte en iyi politik filmler

1. Hayır!

Şili’nin başında bulunan diktatör Augusto Pinochet, 1988 yılında uluslararası baskı nedeni ile başkanlık için bir halk oylamasına yapar. Halk oylaması Pinochet’in iktidarının sekiz yıl daha uzatılması için oy kullanacaktır. Muhalefet başarılı ve genç bir reklamcı olan Rene Saavedra’yı kendileri için yani HAYIR oyu için çalışmaya ikna etmiştir. Saavdra ve ekibi Şili’yi özgürlüğüne kavuşturmak adına iktidarı ve muhalefeti şaşırtan işlere imza atar.

Filmin yönetmen koltuğunda Pablo Larrain oturmuş ve senaristliğini Pedro Peirani yapmıştır. Oyuncu kadrosunda ise Gael Garcia Bernal, Robert Farias, Antonia Zegers, Alfredo Castro, Luis Gnecco, Alejandro Goic bulunmaktadır.

2. Özgürlük Yürüyüşü

Özgürlük Yürüyüşü isimli film, 1965 yılında Martin Luther King önderliğinde yapılan özgürlük yürüyüşünü konu almaktadır. Bu yürüyüş Alabama’da 87 kilometrelik yolda üç protesto yürüyüşü yapılmıştır. Bu yürüyüş daha sonra insan hakları savaşına dönüşmüştür.

Filmin yönetmenliğini yapan Ava DuVernay, Paul Webb ile aynı zamanda filmin senaristliğini de yapmıştır. Oyuncular arasında ise Tim Roth, Giovanni Ribisi, Cuba Gooding, David Oyelowo, Alessandra Nivola, Tom Wilkinson, Stephan James, Tessa Thompson gibi isimler bulunmaktadır.

3. Sophie Scholl: Son Günler

Sophie Scholl: Son Günler filmi, Nazi karşıtı olan Beyaz Gül isimli grubun üyesi olan Sophie Scholl’un son günlerini anlatmaktadır. Film ismini de buradan almaktadır. Sophie Scholl, Halk Mahkemesi tarafından yargılanmış ve 22 Şubat 1943 tarihinde idam edilmiştir.

Sophie Scholl: Son Günler isimli filmin yönetmenliğini Marc Rothemund, senaristliğini ise Fred Breinersdorfer yapmıştır. Oyuncu kadrosunda ise Julia Jentsch, Fabian Hinrichs, Alexander Held, Johanna Gastdorf, Andre Hennicke, Florian Stetter gibi oyuncular bulunmaktadır.

4. Elveda Lenin!

Elveda Lenin isimli film sosyalizmi savunan bir anne ve oğlu arasındaki ilişkileri anlatmaktadır. Alex’in annesi bir kalp krizi geçirmiş ve 8 ay komada kalmıştır. Doktor, Alex’e annesinin durumunun ağır olduğunu ve en ufak şokta ölebileceğini söyler. Alex bunun üzerine annesine onun mutlu olabileceği yapay bir dünya oluşturmuştur. Haberleri dahi arkadaşı ile çekip annesine izletmiştir.

2003 Almanya yapımı olan filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Wolfgang Becker yapmıştır. Oyuncuları arasında Daniel Brühl, Katrin Sass, Chulpan Khamatova, Maria Simon, Florian Lukas, Alexander Beyer, Michael Gwisdek bulunmaktadır.

Elveda Lenin filmi en iyi politik filmler listemizin dördüncü sırasında bulunuyor.

5. Çöküş

Çöküş filmi Nazi Almanyası’nın, Adolf Hitler’in ve Berlin’in düşüşünü anlatmaktadır. Adolf Hitler yaşamının son günlerinde Berlin’de bulunan sığınakta generalleri ile beraberdi. Kızıl Ordu ise bu sırada Berlin içerisinde son hızla ilerlemektedir. Sovyetler, Berlin’e girdikten sonra sokaklarda kanlı çatışmalar yaşanmıştır. Hitler’in yanında ise onu destekleyen ve Berlin’i savunmak isteyen çocuk ve gençlerden oluşan gönüllü askerler bulunmaktadır. Çöküş filmi Berlin’deki kanlı çatışmayı anlatmaktadır.

2004 Alman yapımı olan filmin yönetmenliğini Oliver Hirschinger yapmıştır. Yapımcılığını ve senaristliğini Bernd Eichinger yapmıştır. Filmin kadrosunda Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Corinna Harfouch, Ulrich Matthes, Juliane Köhler, Heino Ferch bulunmaktadır.

6. Piyanist

Film, Yahudi olduğu için, Nazi Almanyası tarafından eziyet gören Wladyslaw Szpilman’ın kendi hayatını anlattığı kitabından uyarlanmıştır.

Nazi Almanyası, 1939 yılında Polonya’yı işgal etmiştir. Bu olaydan sonra Polonya’da yaşayan Wladyslaw Szpilman ve ailesinin hayatı kabusa dönmüştür. Szpilman ve ailesi Yahudi olan Szpilman, Nazi toplama kampına gitmekten şans eseri olarak kurtulur ve Varşova’da yaşamaya başlar.

2002 yapımı olan Piyanist filminin yönetmenliğini Roman Polanski yapmıştır. Oyuncular arasında Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Frank Finlay, Maureen Lipman, Emilia Fox, Julia Rayner, Ed Stoppard gibi isimler bulunmaktadır.

7. Tarafsız Bölge

Tarafsız Bölge filmi, 1992-1995 yılları arasındaki Bosna Savaşı’nı konu almaktadır. Film iki taraf arasında en kanlı ve şiddetli çatışmaların yaşandığı 1993 yılında Nino ve Ciki’nin kimsenin olmadığı bir yerde sıkışıp kalmasını konu almaktadır.

2001 yılı yapımı olan Bosna Hersek, Fransa, İtalya, Slovenya, Birleşik Krallık, Belçika ortaklığı ile çekilmiştir. Yönetmenliğini ve senaristliğini Danis Tanovic yapmıştır. Oyuncu kadrosu içerisinde Branko Djurić, Rene Bitorajac, Georges Siatidis, Katrin Cartlidge, Mustafa Nadarević, Bogdan Diklić, Tanja Ribič gibi isimler bulunmaktadır.

8. Ruanda Oteli

Paul Rusesabagina, bir Hutu’dur ve Tutsi bir kadın ile evlidir. Kigali’de pahalı bir pahalı bir otel yönetmektedir. Ruanda soykırımı başladığında öncelikle ailesini, daha sonrada tüm Hutu ve Tutsi halkını kurtarmayı amaçlamaktadır. Oteline birçok Hutu ve Tutsi sığınmacı alır. Bir mülteci kampına dönen otel ile 1268 kişiyi kurtarır.

2004 yapımı olan Ruanda Oteli filmi İngiltere, Güney Afrika, İtalya ve ABD şirketlerinin ortaklığı ile çekilmiştir. Filmin yönetmenliğini, senaristliğini, yapımcılığını ve müziğini Terry George yapmıştır. Bir diğer senaristi ise Keir Pearson’dur. Oyuncuları arasında Don Cheadle, Sophie Okonedo, Nick Nolte, Fana Mokoena, Joaquin Phoenix, Jean Reno, Cara Seymour, Hakeem Kae-Kazım bulunmaktadır.

Ruanda Oteli en iyi politik filmler listemizin sekizinci sırasında yer alıyor.

9. Duvar

Duvar filmi, 1976 yılında Yılmaz Güney’in Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi’nde tanık olduğu, çocuklar koğuşunda çıkan isyanı anlatmaktadır. Yılmaz Güney bu isyandan sonra kayseri Cezaevi’ne gönderilmiştir. Burada Soba, Pencere Camı ve İki Ekmek İstiyoruz isimli romanın filme uyarlanması sonucu Duvar isimli film ortaya çıkmıştır. Film Yılmaz Güney’in Fransa’ya gitmesi üzerine Fransa’da çekilmiştir.

1983 yılı yapımı olan filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Yılmaz Güney yapmıştır. Oyuncu kadrosunda ise Tuncel Kurtiz, Ayşe Emel Mesçi Kuray, Malik Berrichi, Nicolas Hossein, Isabelle Tissandier, Ahmet Ziyrek, Ali Berktay, Zeynep Kuray bulunmaktadır.

10. Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol

Film 1994-1999 yılları arasında Güney Afrika Devlet Başkanlığı yapmış olan Nelson Mandela’nın hayatını konu almaktadır. Nelson Mandela, Güney Afrika’nın ilk siyahi devlet başkanı olmuş ve başkan olana kadarki dönemi anlatmaktadır.

2013 yılı yapımı olan film Güney Afrika Ve ABD ortaklığı ile çekilmiştir. Filmin yönetmenliğini Justin Chadwick, senaristliğini ise William Bicholson yapmıştır. Oyuncu kadrosunda ise Idris Elba, Naomie Harris, Tony Kgoroge, Riaad Moosa, Fana Mokoena, Zolani Mkiva bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.