En İyi Tarih Fİlmleri

Tarihte birçok olay yaşanmıştır. Bunlardan bazıları unutulup gitmiş, bazıları ise hafızamızda iz bırakmıştır. Bu yazıda tarihte iz bırakmış, romanlardan ve hikayelerden esinlenilmiş, gerçek ya da kurmaca olaylardan oluşan en iyi tarih filmleri listelenmiştir.

1. Er Ryan’ı Kurtarmak

Er Ryan’ı Kurtarmak filmi en iyi tarih filmleri listesinde birinci sırada bulunmaktadır.

Dört çocuk annesi bir kadın, İkinci Dünya Savaşı sırasında üç oğlunu kaybetmiştir. Sağ kalan çocuğunun ismi ise Ryan’dır. Ancak Ryan’da savaşın ortasındadır. Annesinin tek dileği ise Ryan’ın sağ salim olarak geri dönmesini sağlamaktır. Annesinin bu isteği karşılık bulur ve başkan Ryan’ın bu savaştan sağ çıkmasını emreder. Ancak Ryan kayıptır, Ryan’ın bulunması için Normandiya çıkarmasının yapıldığı gün, sekiz kişiden oluşan bir birlik kurulur. Bu birliğe Ryan’ı kurtarmaları görevi verilmiştir. Yüzbaşı Miller ise bu operasyonu sorgulamaya başlayacaktır. Film kısaca Rayn’ın kurtarılma sürecini konu almaktadır.

Filmin yönetmenliğini ve yapımcılığını Steven Spielberg, senaristliğini ise Robert Rador yapmıştır. Tom Hanks, Tom Sizemore, Edwars Burns, Barry Pepper, Adam Goldberg, Vin Diesel, Giovanni Ribisi, Matt Damon, Ted Danson gibi oyuncular bulunmaktadır. Er Ryan’ı Kurtarmak filmi 1998 ABD yapımıdır.

2. Schindler’in Listesi

Film II. Dünya Savaşı sırasında Alman iş adamı olan Schindler, Nazilarin Yahudi soykırımından Yahudileri kurtarma çabasını konu alır. Schindler, bu mücadelesi sonunda binin üzerinde Polonya Yahudisi’ni kurtarmıştır. Film gerçek hayat hikayesinden uyarlanmış bir biyografi filmidir.

1993 ABD yapımı olan Schindler’in Listesi isimli filmin yönetmenliğini Steven Spielberg yapmıştır. Film Thomas Keneally’nin Schindler’in Gemisi isimli kitabından uyarlanmıştır. Filme Steven Zaillian tarafından uyarlanmıştır. Filmin oyuncu kadrosunda ise Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Mark Ivanir gibi isimler yer almıştır.

3. Piyanist

En iyi tarih filmleri listesinin üçüncü sırasında Piyanist isimli film bulunmaktadır.

Film, Yahudi olduğu için, Nazi Almanyası tarafından eziyet gören Wladyslaw Szpilman’ın kendi hayatını anlattığı kitabından uyarlanmıştır.

Nazi Almanyası, 1939 yılında Polonya’yı işgal etmiştir. Bu olaydan sonra Polonya’da yaşayan Wladyslaw Szpilman ve ailesinin hayatı kabusa dönmüştür. Szpilman ve ailesi Yahudi olan Szpilman, Nazi toplama kampına gitmekten şans eseri olarak kurtulur ve Varşova’da yaşamaya başlar.

2002 yapımı olan Piyanist filminin yönetmenliğini Roman Polanski yapmıştır. Oyuncular arasında Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Frank Finlay, Maureen Lipman, Emilia Fox, Julia Rayner, Ed Stoppard gibi isimler bulunmaktadır.

4. Çağrı- İslamiyetin Doğuşu

Çağrı filmi İslamiyetin doğuşu ve Hz. Muhammed’in önderliğinde yayılımını konu edinmektedir. Hz. Muhammed’in filmde yüzü hiç gösterilmemiştir. Libya ve Fas’ta çekilmiştir. Film vizyona girdikten sonra oyuncuların hayatında bazı garip olaylar yaşanmıştır. Bunlardan birisi Vahşi’yi canlandıran Salem Gedaranın başına gelmiştir. Film’de Hz. Hamza’yı öldürmesinden dolayı ölüm tehditleri almıştır.

1977 yılı yapımı olan filmin yönetmenliğini ve yapımcılığını Mustafa Akkad yapmıştır. Filmin senaristi ise H.A.L. Craig ve Tewfik El-Hakim yapmıştır. Oyuncu kadrosunda Anthony Quinn, İrene Papas, Michael Ansara, Johny Sekka, Michael Forest, Andre Morell gibi oyuncular yer almıştır.

5. Onu Sarıya Boya

Onu Sarıya Boya filmi en iyi tarih filmleri listesinde birinci sırada bulunmaktadır.

İngiliz bir araştırmacı olan Sue, Hint kültürüne ilgilidir. Dedesinin yazmış olduğu günlüklerden yola çıkmış ve Hindistan’a gitmiştir. Hindistan’da, Hindistan’ın bağımsızlık mücadelesi ile ilgili belgesel çekmek istemektedir. Bunun için üniversitelerden oyuncular toplamak ister. Ancak fark eder ki gençlerin hepsi Batı kültüründen etkilenmiş bir hale gelmiştir.

2006 Hindistan yapımı olan Onu Sarıya Boya filminin yönetmenliğini ve yapımcılığını Rakeysh Omprakash Mehra yapmıştır. Senaristleri arasında ise Prasoon Johsi, Rensil D’Silva, Kamlesh Pandey gibi isimler bulunmaktadır. Oyuncu kadrosunda ise Aamir Khan, Siddharth Narayan, Sharman Jashi, Soha Ali Khan, Waheeda Rehman, Atul Kurkarni gibi isimler bulunmaktadır.

6. Çöküş

Çöküş filmi Nazi Almanyası’nın, Adolf Hitler’in ve Berlin’in düşüşünü anlatmaktadır. Adolf Hitler yaşamının son günlerinde Berlin’de bulunan sığınakta generalleri ile beraberdi. Kızıl Ordu ise bu sırada Berlin içerisinde son hızla ilerlemektedir. Sovyetler, Berlin’e girdikten sonra sokaklarda kanlı çatışmalar yaşanmıştır. Hitler’in yanında ise onu destekleyen ve Berlin’i savunmak isteyen çocuk ve gençlerden oluşan gönüllü askerler bulunmaktadır. Çöküş filmi Berlin’deki kanlı çatışmayı anlatmaktadır.

2004 Alman yapımı olan filmin yönetmenliğini Oliver Hirschinger yapmıştır. Yapımcılığını ve senaristliğini Bernd Eichinger yapmıştır. Filmin kadrosunda Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Corinna Harfouch, Ulrich Matthes, Juliane Köhler, Heino Ferch bulunmaktadır.

7. Danimarkalı Kız

Danimarkalı Kız filmi, David Ebershoff’un aynı isimli kitabından sinemaya uyarlanmıştır.

Ünlü Danimarkalı ressam Einar Wegener, erkek olarak 1920’li yıllarda dünyaya gelmiştir. Daha sonra kendisi gibi ressam olan Gerda Gottieb isimli birisi ile erkek olarak evlenmiştir. Ancak kendisini bir kadın olarak hissetmektedir. Eşi Gerda’ya bir gün kadın model olarak poz vermiş ve ikinci bir kişiliğe bürünmeye başlamıştır. Film, Einar ve eşi Gerda’nın geri dönülmez bir şekilde değişen hayatını konu almıştır.

2015 Birleşik Krallık ve ABD yapımı olan filmin yönetmenliğini Tom Hooper, senaristliğini ise Lucinda Coxon yapmaktadır. Oyuncu kadrosunda ise Eddie Radmayne, Alicia Vikander, Matthias Schoenaerts gibi oyuncular bulunmaktadır.

8. Son Samuray

Nathan Algren, Amerikan Ordusu’nda görev yapan bir yüzbaşıydı. Algren 1870’lerde Japonya tarafından bir teklif alır. Bu teklif Japon İmparatorluğu’nun ordusuna askeri eğitim vermesidir Algren, Japon ordusunun başında bulunurken savaştığı samuraylara esir düşer. Samurayların lideri olan Katsumoto, düşmanlarının kim olduğunu anlamak için onun öldürülmesine izin vermez. Algren’i kendi samuray köyüne götürür. Algren burada samurayların yaşam tarzından çok etkilenir. Onlar gibi kılıç kullanmaya, düşünmeye ve savaşmaya başlar. Artık bir karar vermesi ve iki taraftan birisini seçmesi gerekir.

Son Samuray filminin yönetmenliğini Edward Zwick yapmaktadır. Edward Zwick aynı zamanda John Logan ile filmin senaristliğini yapmıştır. 2003 ABD ve Yeni Zelanda ortak yapımı olan filmin oyuncu kadrosunda; Tom Cruise, Timothy Spall, Ken Watanabe, Shin Koyamada, Hiroyuki Sanada, Billy Connolly gibi oyuncular bulunmaktadır.

9. 12 Yıllık Esaret

12 yıllık esaret filmi en iyi tarih filmleri listesinde birinci sırada bulunmaktadır.

Solomon Northup, Amerikan İç Savaşı’ndan önce ailesi ile birlikte huzurlu bir şekilde yaşamaktaydı. Ancak savaş sırasında 1941 yılında Washington DC’de kaçırılıp, 12 yıl boyunca köle olarak yaşamıştır. Solomon’u satın alan Edwin Epps zalim birisiydi. Solmon bu süre içerisinde ailesine kavuşmak için yaşamak zorundadır. Solomon’u daha sonra kölelik karşıtı olan Samuel Bass satın almış ve Solomon’un Tüm hayatı değişmiştir.

12 Yıllık Esaret Filmi kısacası Solomon Northup’un 12 yıllık kölelik hayatını anlatmaktadır. Filmin yönetmenliğini Steve McQueen, senaristliğini ise John Ridley yapmıştır. Filmin oyuncuları arasında Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender, Benedict Cumberbatch, Paul Dano, Paul Giamatti, Lupita Nyong’o, Sarah Paulson, Brad Pitt, Alfre Woodard bulunmaktadır.

10. Pearl Harbor

Rafe Mc Cawley ve Danny Walker çocukluktan beri çok sıkı olan iki dosttur. En büyük hayalleri ise uçmaktır. Bu hayalleri için Hava Kuvvetlerine kaydoldular ve pilot olmak için ilk adımı attılar. Rafe, bu dönemde donanmada hemşire olan Evelyn ile tanışmış ve gönüllü pilot olarak İngiltere’ye gitmiştir. Daha sonra ise Hawaii’de bulunan Pearl Harbor’a görevli olarak giderler. Evelyn’in de bir karar vermesi gerekmektedir.

Pearl Harbor filminin yönetmenliğini Michael Bay, senaristliğini ise Randall Wallace yapmıştır. Oyuncu kadrosunda ise Ben Affleck, Josh Hartnett, Alec Baldwin, Kate Beckinsale, Cuba Gooding, Jon Voight gibi oyuncular bulunmaktadır. Film 2001 ABD yapımıdır ve 140 milyon dolarlık bütçe ile çekilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.