Ermenistan Hakkında İlginç Bilgiler

Ermenistan hakkında ilginç bilgiler; Ermenistan, Asya ile Avrupa’nın kesişme noktası olan Avrasya’nın Güney Kafkasya bölgesinde bulunmaktadır. Doğudan Azerbaycan, batıdan Türkiye, kuzeyden Gürcistan, güneyden İran ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti içe komşudur.

Ermenistan’ın yüzölçümü 29.743 kilometrekaredir. Nüfusu ise yaklaşık olarak 3 milyondur. En büyükşehri aynı zamanda başkent olan Erivan’dır. Resmi dili ise Ermenicedir. Resmi dini ise Hristiyanlıktır.

Ermenistan hakkında ilginç bilgiler;

  1. Ermenistan’da geniş aile kavramı çok yaygın değildir.
  2. Ermenistan bayrağındaki turuncu renk kayısıyı sembolize etmektedir.
  3. Başkent Erivan, pembe şehir olarak bilinmektedir. Bunun nedeni evlerin inşasında konuşulan taşın renginin pembe olmasından kaynaklanmaktadır.
  4. Ermenistan nüfusunun yaklaşık olarak yüzde 53’ünü kadınlar oluşturmaktadır.
  5. Ermenistan dışında yaşayan Ermeni sayısı yaklaşık olarak 12 milyondur. Bu da Ermenistan’da yaşayan Ermenilerin sayısının 4 katıdır.
  6. Şarapçılık yapan en eski halk Ermenilerdir. 6000 bin yıl önceden beri şarap üretildiği düşünülmektedir.
  7. Ermenistan’ın özel lavaş ekmeği UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne girmektedir.
  8. Ermeniler, Nuh’un gemisinin Ermenilerin Ararat Dağı dediği Ağrı Dağı’nda olduğuna inanmaktadır. Bundan dolayı bu dağı kutsal bir sembol olarak kabul etmektedir.
  9. Satranç, Ermeni kültüründe önemli bir yer tutmaktadır. Ortaokullarda zorunlu olarak verilmektedir.
  10. Dünyanın en eski Ermenistan’ın Areni Köyü’nde bulunmuştur. Bu ayakkabının yaşının 5500 yıllık olduğu düşünülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.