Evde Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Diş ağrısı, kişinin yaşamını olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. Pek çok farklı nedenlerden dolayı kaynaklanabilen diş ağrıları; çenece, dişin içi ve yüzün bir noktasında rahatsız edici derecede ortaya çıkan ve genellikle şiddetli olan bir ağrı türüdür. Doktora gitmek istemeyen kişiler ise ‘’ Evde diş ağrısı nasıl geçer ’’ sorusunu sormaktadır.

Diş ağrıları birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilmektedir; diş eti tahrişi nedeni ile ortaya çıkan diş ağrıları kısa sürede kendiliğinden geçerken, bazı ağrılar uzun süreli şiddetli ağrılara yer açabilir. Diş ağrıları genellikle gece saatlerinde artış göstermektedir. Bu geç saatlerde diş doktoru bulmak zordur. Bundan dolayı acıyı hafifletmek için ev yapımı ilaçlar deneyebilirsiniz. Bu yazıda ev yapımı diş ilaçları verilmiştir.

1. Karanfil Yağı

Diş ağrısı için en çok bilinen yöntemlerdendir. Karanfil yağı diş ağrısı ve dişteki şişliği azaltmak için kullanılmaktadır. Bir parça pamuğa birkaç damla karanfil yağı damlatarak dişinizin ağrıyan bölgesine sürmelisiniz. Karanfil yağı içerisinde bulunan öjenol doğal bir anesteziktir. Ağrının dinmesine bu şekilde yardımcı olmaktadır. Ancak bu yöntem ağrınızın tamamen geçmesine yardımcı olmamaktadır.

2. Soğuk Kompres

Yanağınıza 20 dakika boyunca 20 dakika aralık ile soğuk kompres tutmak diş ağrınızın biraz da olsa rahatlamasını sağlamaktadır. Soğuk kompres bunun yanında şişkinliği ve iltihabı da azaltmaktadır. Bu yöntem de diş ağrısının temel nedenini çözmemektedir.

3. Tuzlu Su

Ilık su ile tuzu karıştırarak ağzınızda çalkalamak, diş ağrılarınızı hafifletmektedir. Bunun için bir bardak ılık su ile bir çay kaşığı tuzu karıştırın ve ağızınızda çalkalayarak tükürün.

4. Dişlerinizi Fırçalayın ve Diş İpi Kullanın

Evde diş ağrısı nasıl geçer sorusunun diğer cevabı ise dişlerin fırçalanması ve diş ipi kullanımıdır. Dişlerin arasında kalan yiyecekler diş ağrısına neden olmaktadır. İnsanlar diş arasında kalan yiyeceklerin farkına varmamakta ve bu parçalar kısa süre sonra ağrı yapmaktadır.

Yukarıdakiler diş ağrınızı tamamen geçirmez. Kalıcı çözümler için diş hekimine başvurmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.