Gastrit Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Gastrit, mide ekşimesi, ağrı ve şişkinlik gibi semptomlarla kendini göstermektedir, bu da mide zarının iltihaplandığı anlamına gelir. Bu hastalık problemlerinin tedavisi ihmal edilirse ve geciktirilirse kansere yol açan ciddi hastalıkların oluşmasına neden olur.

Gastrit Belirtileri Nelerdir?

Gastrit belirtileri kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle mide ekşimesi, ağrı, mide bulantısı, kusma, şişkinlik, geğirme, erken doyma, iştahsızlık ve yemekten kaçınma gibi belirtilere neden olur. Bu tür gastrit semptomları olan hastaların bir uzmana danışmaları önerilmektedir.

Hastanın tıbbi geçmişi kayıt altına alınarak ve hasta muayene edilerek gastrit tanısı kolaylıkla teşhis edilmektedir. Ancak hastanın ağrısı şiddetli ise, bulantı ve kusma aşırı veya kalıcı ise ve kilo kaybı eşlik ediyorsa, ilaç aldıktan sonra düzelme olmuyorsa veya bu rahatsızlıklar 55 yaş üstü kişilerde yeniyse ileri tetkik yapılmalıdır. Bu incelemelerden en önemlisi endoskop adı verilen bir alet ile midenin içinin görüntülenmesidir. Endoskopun ucunda kamera bulunan bir alet kullanılmaktadır. Doğru hastalık teşhisi bu şekilde yapılmaktadır.

Gastrit Nasıl Tedavisi

Bu hastalık için en önemli tedavi yaşam tarzı değişiklikleri, diyet önerileri ve ilaçları içerir. Bu hastalar fast food yememeli, yiyecekleri iyice çiğnemeli, sigara ve alkolden uzak durmalıdır. Kızartılmış, yağlı, baharatlı yiyeceklerin, sosis ve salam gibi yiyeceklerin tüketilmemesi önerilmektedir. İçecekleri çok sıcak veya çok soğuk tüketmemelisiniz. Soda yerine su içilmelidir. Daha fazla sebze ve meyve tüketilmelidir. Hastalara asit baskılayıcı ilaçlar verilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.