Greyfurtun Yararları Nelerdir?

Greyfurt tropik bir meyve türüdür. Mineral ve vitamin bakımından ise zengin olan greyfurt bol miktarda C vitamini içermektedir. İçerisinde hücreyi koruyan likopen bulunmaktadır. Neredeyse hiç yağ içermeyen greyfurt az kalorili ve sağlığa faydalıdır. Bundan dolayı greyfurtun yararları nelerdir sorusu akla gelmektedir.

Greyfurt kanser gelişimini engellemektedir

Greyfurt içerisinde bulunan C vitamini ve likopen zarar görmüş olan hücreleri onarır. Kanserli hücrelerin çoğalmasını engeller. Greyfurt meme, prostat, mide, bağırsak, rahim ve akciğer kanserlerinin gelişimini engellemektedir.

Sindirim sistemine iyi gelmektedir

Greyfurtun içerisinde narigin maddesi bulunmaktadır. Bu madde sindirim sürecini hızlandırmakta, sindirim sularının akışını iyileştirmekte ve hazımsızlığı gidermektedir. Ayrıca lifli ve sulu yapısı ile bağırsak hareketlerini kolaylaştırmaktadır. Kabızlığı gidermek için ya da önlemek için bir bardak greyfurt suyu içilmelidir.

Böbrek taşı riskini düşürmektedir

Greyfurtta sitrik asit bulunmaktadır. Bu da idrar hacmini arttırmaktadır. Böylece böbrek taşı oluşum riskini azaltmaktadır. Ayrıca böbrek taşının düşürülmesine yardımcı olmaktadır.

Kalp sağlığını korur

greyfurtun yararları nelerdir sorusunun diğer cevabı ise kalp krizi riskini ve felç riskini azaltmasıdır. Bunu içerisinde bulunan potasyum, lif, narigenin, likopen, C vitamini ile sağlamaktadır. Ayrıca tansiyonu dengelemektedir. Bunun yanında yüksek kolesterol seviyesi ve trigliserid seviyesini düşürmektedir.

Kolesterol ayrıca aşağıdaki faydaları sağlar;

  • Astıma iyi gelir.
  • Bit oluşumunu engeller.
  • Cildi güzelleştirir.
  • Yaşlanmayı geciktirir.
  • Yorgunluğu engeller ve giderir.
  • Uyku sorununu düzenler ve rahat bir uyku sağlar.
  • Sıtma ile mücadele etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.