Gül Hastalığı Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Gül hastalığı olarak da bilinen rozase; Yanakları, burnu, çeneyi ve alnı etkileyen ve tekrarlayan kızarıklık, sıcak basması, akne benzeri kabarcıklar, iltihaplı kabarcıklar ile karakterize kronik ve kalıcı bir cilt durumudur.

Gül Hastalığı Belirtileri

Rosacea’nın nedeni ve kesin tıbbi tedavisi henüz bulunamadı. Gül hastalığı, aşırı sıcak veya soğuk, güneş ışığı, genetik faktörler, alkollü veya kafeinli içecekler, sindirim ve sinir bozuklukları ve işten veya günlük yaşamdan kaynaklanan stresin bir kombinasyonundan kaynaklanmaktadır.

Belirtiler ortaya çıktıktan sonra kızarıklığı gidermek için çeşitli nemlendiriciler ve koruyucular kullanılmaktadır. Bu, hastalığın erken evrelerinde işe yarasa da ilerleyen evrelerde kızarıklık kalıcı hale gelmeye başlar. Başlangıçta kullanılan kremler işlevsizleşmeye başlar, kızarıklıklar gün aşırı kalıcı hale gelir.

Günden güne hastalık yayılmaya başlar, iltihaplı şişlikler burnu ve alnı sarmaya başlar. Bu şişlikler saçın alt tarafında da ortaya çıkabilmektedir. Burun içinde büyüme olabilir ve ağrı artışı yaşanabilmektedir. Hastalık hafiflediğinde ciltte kuruluk ve soyulma görülürken, şiddetli bir hal aldığında vücudun kolesterol ve karaciğer dengesinde bozukluklar görülebilir.

Gül Hastalığı tedavisi

Hastalığın semptomları meydana geldikten ve hastalık ortaya çıktıktan sonra düzenli bir şekilde güneş koruyucu kullanmak önemlidir. İlerleyen evrelerde ağrı ve iltihaplanmaya neden olan rozasea için ağızdan antibiyotik veya uzman gözetiminde ağrı kesiciler kullanılmalıdır.

Hastalığın etkileri geçtiğinde oral antibiyotik tedavisi kesilerek krem ​​tedavisine devam edilmelidir. Hamile kadınlarda asla kullanılmamalıdır. Düşüklere ve doğum kusurlarını ortaya çıkarabilmektedir. Alerjinin başlangıcından itibaren kan testleri ve alerji testleri yapılabilmektedir. Hastalığın başlamasını önlemek için kan değerlerinin dengede tutulması gerekmektedir.

Çok yaygın olmasa da sonraki aşamalarda cerrahi yöntemler kullanılmaktadır. 13-cis-retinoic adı verilen tedavi önerilmemektedir. Tavsiye edilmemesinin başlıca nedeni yan etkilerinin oldukça yüksek ve tehlikelidir.

Gül hastalığı ciddi bir hastalık olsa bile ciddi sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle, hastalığın belirtileri ortaya çıkarsa uzmana görünmeniz sağlığınız için çok önemlidir. Mümkün olan en kısa sürede tedaviye başlamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.