Güneş Çarpması Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

Güneş çarpması, bir kişi çalışırken, egzersiz yaparken veya çok sıcak ve güneşli ortamlarda zaman geçirirken meydana gelebilecek bir durumlardandır. Güneş çarpması acil bir tıbbi müdahale gerektirir ve uzmana başvurulmalıdır.

Sıcak bitkinliğinden hayatı tehdit eden sıcak çarpmasına kadar değişen ısıya bağlı şikayetler, yeterli tıbbi bakım sağlanmadığı durumlarda iç organ hasarına yol açabilmektedir. Sıcak, beyin, kalp, böbrekler ve kas dokusunu etkiler ve tedavi edilmezse bu organlar zarar görmektedir. Müdahale zamanında yapılmazsa daha ciddi durumlar ortaya çıkmakta ve ölüm gibi sonuçlar doğurmaktadır.

Güneş Çarpması Belirtileri ve Nedenleri

Güneşe ve ısıya maruz kaldıktan sonra vücut su ve tuz kaybetmeye başlar. Sonuç olarak, kas güçsüzlüğü, halsizlik ve kramplar gibi ısıya bağlı yorgunluğa yol açmaktadır. Rektal ölçümlerde vücut sıcaklığının 40 derece veya daha fazla olduğunun kanıtı, sıcak çarpmasının ana belirtisidir. Konfüzyon, huzursuzluk, konuşma bozuklukları, nöbetler ve koma gibi nörolojik semptomlar, sıcak çarpması sonucu ortaya çıkabilecek semptomlar arasında bulunmaktadır.

Ayrıca terleme değişiklikleri, bulantı, kusma, çarpıntı, şiddetli baş ağrısı, hızlı nefes alıp verme ve ciltte kırmızı renk değişimi gibi semptomlarda sıkça görülmektedir.

Güneş Çarpması egzersize bağlı olarak ve klasik güneş çarpması olarak ikiye ayrılmaktadır. Egzersize bağlı sıcak çarpması olarak bilinen durumda, sıcak ortamlarda yapılan egzersizler neden olmaktadır.  Sıcak ortamda çalışmaya alışkın olmayan kişiler görülmektedir. Ayrıca sıcakta çok fazla egzersiz yapan kişiler bu tür problemler yaşayabilmektedir. Klasik eforsuz sıcak çarpması vakalarında bu durumun gelişmesinin temel nedeni sıcak ortamlara maruz kalmaktır. Sıcak çarpmasının meydana gelmesinin ana nedeni budur. Yaşlı insanlarda bu tür sıcak çarpmaları daha çok görülmektedir.

Güneş Çarpması Tedavisi

Güneş çarpması durumundan şüphelenen hastaların öncelikle hayati fonksiyonlarının dikkatler izlenmesi ve takip edilmesi gerekmektedir. Ardından gerekli tetkitler yapılmalıdır.  Güneş çarpması yaşayan kişilerde solunum hızlanır ve kalp atış hızında bir artış kaydedilmektedir. Kan testlerinin yapılması ve merkezi sinir sisteminin etkilenip etkilenmediğini belirlemeye çalışılmalıdır. İdrar renginin koyulaşması, sıcak çarpmasına bağlı olarak meydana gelebilmektedir.

Sıcak çarpmasının tedavisi esas olarak kişinin vücut ısısının düşürülmesi ve böylece başta beyin olmak üzere hayati organların zarar görmemesi ile ilgilidir. Soğuk bir banyo, vücut ısınızı aniden düşürmede çok etkili olmaktadır. Soğuk duşun mümkün olmadığı durumlarda tıp uzmanları tarafından bireyin vücut ısısını düşürmek için evaporatör soğutma tekniklerinin kullanılması güneş radyasyonu ile ilgili soruların cevaplarından biridir. Bu uygulamalarda kişinin vücuduna soğuk su damlatılır ve ardından sıcak hava akışı sağlanmaktadır. Yapılan bu yöntem ile cilt, kasık ve koltuk altı bölgesinin ısısını buharlaştırır. Bazı insanlar soğutulurken titreme yaşayabilmektedir. Çok şiddetli titremesi olan hastalarda, hastayı sakinleştirmektedir. Ayrıca kas hareketlerini kontrol etmek için çeşitli ilaçlar kullanılmalıdır. Sıcak çarpmasında ateş düşürücü ilaçlardan kaçınılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.