Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Hurma, palmiye türü bir meyvedir. Afrika ve Arap Yarımadası’nda yetişmektedir. Vitamin ve mineral kaynağı oldukça yüksek olan hurmanın içerisinde bol miktarda A, C, B1, B2 ve lif bulunmaktadır. Peki hurmanın faydaları nelerdir? İşte, hurmanın faydaları;

Kanseri önleyicidir

Yapılan araştırmalar ile lifli yiyeceklerin göğüs, rahim ve kolon kanseri gibi olasılığını düşürdüğü ortaya çıkmıştır. Hurmaların içerisinde de yüksek oranda lif bulunmaktadır. Ayrıca Bedevi Araplarda kanser riskinin düşük olmasının nedeni de bol miktarda hurma tüketmeleridir. İçerisinde betakarotein bulunan hurma kanseri önleyicidir.

Hafızaya iyi gelmektedir

Hurmanın faydalarından birisi de beyne ve hafızaya verdiği destektir. Hurmaların içerisinde bir A vitaminin türü olan ve bağırsakta Retinal’e dönüşen Beta-karoten bulunmaktadır. Beta-karotenin uzun süre kullanımı hafıza kaybı için önleyici fayda sağlamaktadır.

Kalbe olan faydası

Hurma çok iyi bir antioksidandır. Antioksidanlar vücuttaki zararlı bakterileri ve mikropları temizlemektedir. Özellikle damar tıkanıklığı nedenlerini ortadan kaldırmakta ve damarda yaşanan tıkanmalardan kaynaklanan kalp hastalıklarını engellemektedir. Böylece dolaylı bir şekilde kalbin daha sağlıklı olmasını sağlar.  

Hurma kolesterole ve damar sertliğine faydalıdır

Damar sertliği ve kolesterol son yıllarda artan bir hastalıktır. Hurma ise tüketildiği zaman kolesterole ve damar sertliğine faydalıdır. Arap ülkelerinde kolesterol ve damar sertliği oranları bundan dolayı düşüktür.

Hurmanın sindirim sistemine faydaları

Hurmanın faydaları arasında sindirim sistemine sağladığı yararlar bulunmaktadır. İçerisinde yeterince şeker ve lif bulunmaktadır. Bunlarda sindirim sistemi için önemli fayda sağlamakta ve sindirimi kolaylaştırmaktadır. Ayrıca uzmanların bir bölümü lifli besinlerin müshil görevi gördüğünü söylemektedir. Hurmanın içerisinde bulunan melatonon sindirim sistemine oldukça faydalıdır.

Yaraların iyileşmesine ve çocukların gelişmesine katkı sağlar

Hurmanın antiseptik özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle yapılmış olan birçok araştırma yaraların iyileşmesinde büyük tol oynadığını göstermiştir. İçerisinde bulunan potasyum çocukların gelişmesine de büyük katkıda bulunur. Hatta arada 3-4 aylık çocuklara ezerek hurma verilmesi tavsiye edilmektedir.

Hurmanın hamilelikte faydası

Hurmanın faydaları arasında hamileliğe sağladığı faydalardan birisi de doğumu kolaylaştırmasıdır. Hurma rahim adalesini kuvvetlendirmektedir ve böylece doğum kolaylaşmaktadır. Doğuma bir hafta kala düzenli olarak hurma tüketilirse doğum ağrısız ve kolay gerçekleşir. Hurma içerisinde bulunan oksitosin maddesi, doğumu kolaylaştırıcı bir ilaç olarak kullanılır. Oksitosin, esasen beyinde salgılanan doğum sancılarını başlatan hormondur.

Doğumdan önceki tüm sancılar oksitosin hormonu sayesinde başlamaktadır. Oksitosin rahmi oluşturan kasların kasılmasına sağlamaktadır. Ayrıca rahmin doğum sırasında etkili bir şekilde kasılması, doğumun kolay gerçekleşebilmesini sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.