Huzursuz Bağırsak Sendromu Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

Huzursuz bağırsak sendromu, fonksiyonel gastrointestinal bozukluklar olarak bilinen durumlardan biridir. Fonksiyonel sindirim problemleriyle ilişkili bağırsak fonksiyonunda anormallikler vardır. Ancak muayeneler normaldir ve herhangi bir yapısal kusur bulunamaz. Huzursuz bağırsak sendromu, gençlerde görülen ve en çok 45 yaşın altındaki kişilerde görülen bir durumdur. İrritabl bağırsak sendromu olarak da bilinmektedir.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Nedenleri

İrritabl bağırsak sendromunun kesin nedeni henüz bilinmemektedir. Bununla birlikte, gelişimlerini etkilediğine inanılan birkaç durum vardır. Bunlardan bazıları aşağıda verilmiştir.

Bağırsak kaslarının anormal kasılmaları huzursuz bağırsak sendromuna neden olmaktadır. Bağırsak duvarları kas katmanları ile kaplıdır. Yiyecekler sindirim sisteminden geçtiğinde kasılırlar. Daha gaz, şişkinlik ve ishale neden olur.

Sinir sistemi anormallikler; sindirim sistemi sinirlerindeki anormallikler, mide gaz veya dışkı ile gerildiğinde normalden daha fazla rahatsızlığa neden olabilimektedir.

Bağırsaklarda iltihaplanma; bazı hastaların bağırsaklarında normalden daha fazla bağışıklık sistemi hücresi bulunmaktadır. Aşırı bir bağışıklık sistemi tepkisi, ağrıya ve ishale neden olan iltihaplanmaya sebebiyet verir.

Şiddetli enfeksiyon; İrritabl bağırsak sendromu, bakteri veya virüslerin neden olduğu şiddetli bir ishal salgınından sonra gelişebilir. Ayrıca bağırsaktaki bakteri florasındaki dengesizliğin bir sonucu olarak aşırı bakteri üremesiyle de ilişkilendirilmektedir.

Belirtileri Nedir?

İrritabl bağırsak sendromunun semptomları değişkendir ve her hastada şiddeti farklıdır. En yaygın semptomlar şunları içerir: bağırsak hareketinden sonra genellikle tamamen veya kısmen kaybolan karın ağrısı, kramp veya aşırı gaz görülür. İshal ya da kabızlık, bazı hastalarda ardışık ishal ve kabızlık görülmektedir.. Zaman zaman bu belirtiler artar ya da tamamen ortadan kaybolur.

Tedavisi Nedir?

Hemen hemen tüm hastalarda tedavi ile semptomlar kontrol altına alınmaktadır. Ancak herkese uygun bir tedavi yöntemi yoktur. Hasta için doğru tedavi planını bulmak için doktorla birlikte çalışmak gerekir. Egzersizler, yaşam tarzı değişikliği ya da ilaçlar ile tedavi edilmektedir.

Genel olarak, bazı temel aktivite değişiklikleri ile birlikte, irritabl bağırsak sendromunda iyileşme görülmektedir. Semptomları hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı ipuçları şu aşağıda listelenmiştir.

  • Meyve, sebze, kepekli tahıl, baklagiller ve kuruyemişler gibi yüksek lifli gıdalar tercih edilmelidir.  Lifli gıdalar irritabl bağırsak sendromu ile oluşan kabızlığa iyi gelir.
  • Yemeği daha küçük, daha sık yemek rahatsızlığı gidermede etkilidir.
  • Yavaş ve uzun çiğneyerek yemek şişkinliğe iyi gelir.
  • Düzenli egzersiz, mutluluk hormonları olarak adlandırılan endorfin ve serotonin salınımını artırır. Böylece stresle başa çıkmanıza yardımcı olur ve stresin ortaya çıkardığı semptomları engeller.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.