İbn-i Sina Kuzu Deneyi

Günlük yaşantımızda birçok alanda stres yaşamaktayız ve çoğu zaman bu stresin farkına varmayız. Hayatımızın her alanında stres yaşarız, bu alanlar iş stresi, sınav stresi, toplum baskısı gibi alanlardır. Tıbbın babası olarak bilinen İbn-i Sina 1000’li yıllarda stresin zararlarını ortaya çıkartmak için kuzular üzerinde Kuzu deneyi adı verilen bir deney yapmıştır.

İbn-i Sina’nın yapmış olduğu kuzu deneyi şu şekildedir.

İbn-i Sina bu deneyde, aynı kiloda, aynı cinste ve aynı yaşta olan iki kuzuyu iki ayrı kafese yemle beslenecek şekilde koyulmuştur. İki kuzu için tüm koşullar eşit şartlardadır. Ancak kuzuların yanında bir kafes vardır. Bu kafeste ise kurt bulunmaktadır, ancak kurdu sadece bir kuzu görebilmektedir.

İbn-i Sina’nın yaptığı kuzu deneyi ilk başlarda sorunsuz bir şekilde ilerlemiştir. Ancak bir süre sonra kurdu gören kuzu huzursuz davranmaya başlamıştır. Kuzu yemekten kesilmiştir. Gittikçe zayıflamış ve güçsüzleşmiştir. Kurdu görmeyen kuzu ise sağlıklı bir görünüme sahiptir. Kurdu gören kuzu ise aradan geçen süre sonunda ölür. Bu kuzunun ölüm nedeni stres ve korkudur.

Deneyin sonucu;

İbn-i Sina’nın yapmış olduğu kuzu deneyi; stres, korku, kaygı gibi durumların insana çok fazla zarar verdiği ortaya koymaktadır. İnsan zihni olumsuz duygu ve düşüncelerden dolayı yıpranır. İnsan aynı kuzu gibi zamanla fiziksel olarak güçsüzleşir. Stresli bir insanda zamanla bir çok hastalık ortaya çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.