İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonu, bakterilerin neden olduğu ve çoğu kişide görülen enfeksiyonlardandır. Genellikle idrar yolundan mesaneye kadar yayılmakta ve daha az sıklıkla böbreklere yayılmaktadır.

Hastalığın Belirtileri ve Sebepleri

İdrar yolu enfeksiyonunun en yaygın belirtileri, idrara çıkma sırasında ya da sonrasında ağrı ve yanma hissi vermektedir. En çok görülen semptomlar arasında çok sık idrara çıkma, kasıkta ağrı, şişlik, bulantı, kötü idrar kokuları, mide bulantısı ve kusma bulunmaktadır.

Yüzme havuzu, deniz, hamam, sauna gibi nemli ortamlar, genital hijyende dikkatsizlik, cinsel ilişki, sık eş değişimi, yetersiz sıvı alımı, idrar üretimi, vücut direncinde azalmaya neden olabilecek durumlar sebepleri arsında bulunmaktadır. İdrar yolu anormallikleri, travma, taş hastalığı, idrar yolu tıkanıklığı, menopoz gibi nedenleri de bulunmaktadır.

10 yaşına kadar çocukların yaklaşık olarak yüzde 3’ünde bu hastalık görülebilmektedir. Yeni doğan erkeklerin ise ilk 3 ayında sıkça ortaya çıkmaktadır. Ancak sonraki yaş gruplarında kızlarda daha yaygın olarak görülmektedir. Erkeklerde 50li yaşlarda prostat şikayetleri ile ortaya çıkmaya başlar. Kadınlarda ise cinsel ilişkinin başladığı dönemde ve sonraki menopoz döneminde görülmektedir. Kadıların genital bölgelerinin anatomik nedenlerden dolayı enfeksiyona daha açıktır. Ayrıca kadın idrar yolları erkeklere göre daha kısadır. Bundan dolayı kadınlarda daha sık görülmektedir.

İdrar yolu enfeksiyonu, cinsel yolla bulaşmış ise bunun yanında genital organlarda tutulum oluşmuş ise kısırlık ortaya çıkabilmektedir. Hamilelerde ortaya çıkması durumunda ve vücuda yayılması durumunda erken doğum olabilir. Hatta nasir olarak görülse de düşüğe neden olabilmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonun Tedavisi

Hastalığın tanısının konması için idrar tahlili yapılması gerekmektedir. Bakterilerin tiği ve bakterinin duyarlı olduğu antibiyotik belirlenmelidir.

Sadece mesaneyi tutan enfeksiyonlar için en önemli tedavi yöntemi genital hijyene dikkat edilmesidir. Aralıklara yayarak ve bol sıvı alımı ile kısa süreli düşük dozlu antibiyotikler tedavi için kullanılmalıdır.

Kana karışmış olan ya da böbreği tutan enfeksiyonlarda ise uzun süreli olarak antibiyotik alımı yapılmalıdır. Hastalığın durumuna göre hastaneye yatış gerçekleştirilebilmekte ve damar içine yüksek dozlu sıvı antibiyotik enjekte edilerek tedavi uygulanabilmektedir. Şikayetleriniz var ise acilen bir uzmana başvurmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.