İskoçya Hakkında İlginç Bilgiler

İskoçya hakkında ilginç bilgiler; İskoçya, Büyük Britanya Adası’nın kuzeyinde yer almaktadır. Adanın üçte birlik kısmını kapsamaktadır. Güneydoğusunda İngiltere bulunmaktadır. Atlas Okyanusu, Kuzey Denizi ve İrlanda Denizi’ne kıyısı bulunmaktadır.

İskoçya’nın yüzölçümü 77.933 kilometrekaredir. Ülkenin nüfusu ise yaklaşık olarak 5.5 milyondur. Ülkenin yaklaşık olarak yüzde 90’ı İskoçlardan oluşmaktadır. Geri kalanı ise Gallerli, İrlandalı ve İngilizlerden oluşmaktadır. İskoçya’nın resmi dili İskoçça, İngilizce ve Scots dilidir. Başkenti Edinburg, en büyük şehri ise Glasgow’dur.

İskoçya hakkında ilginç bilgiler;

 1. İskoçya dışında çoğunluğu Kuzey Amerika’da yaşayan 5 milyondan fazla İskoç bulunmaktadır.
 2. İskoçya’da 800’e yakın ada bulunmaktadır. Bunların yaklaşık 130’unda yerleşim yoktur.
 3. İskoçya, golfün anavatanıdır. Golf İskoçya’da 15. yüzyıldan beri oynanmaktadır.
 4. İskoçya, Avrupa’nın en yaşlı ağacına sahiptir. Yaklaşık olarak 3000 yaşında olan Porsuk ağacı Fontingall bölgesinde bulunmaktadır.  
 5. İskoçya, Birleşik Krallığı oluşturan dört ülkeden birisidir.
 6. İskoçya, 2014 yılında Birleşik Krallık’tan ayrılmak için bağımsızlık oylaması yaptı. Ancak ülkenin yüzde 55’i Birleşik Krallık’a bağlı kalmayı seçti.
 7. Ülkenin yaklaşık olarak yüzde 50’si bir dine inanmamaktadır.
 8. İskoçya’nın ulusal çalgısı gaydadır.
 9. Ülkenin ulusal sembolü tek boynuzlu attır.
 10. Ülkede her yedi kişiden birisi kızıldır.
 11. Dünyanın en kısa tarifeli uçuşu İskoçya’dadır. Westray ve Papa Westray Adası havalimanları arasındaki uçuş 2 dakika sürmektedir.
 12. Dünyada ilk itfaiye Edinburg’da kurulmuştur.
 13. Dünyadaki ilk resmi futbol maçı İskoçya ve İngiltere arasında 1872 yılında yapılmıştır. Futbol maçı Glasgow’da yapılmış ve 0-0 berabere bitmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.