İyi Huylu Kemik Tümörü Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

İyi huylu kemik tümörü, çoğunlukla çocukluk yaşlarından görülmekte olan ve hayati tehlikesi olmayan bir hastalıktır. Vücudun farklı yerlerine yayılmamakta ve kemik dokusunun gelişiminde anormal büyümeler, incelmeler veya genişlemeler olan bir durumdur.

İyi Huylu Kemik Tümörü Belirtileri ve Nedenleri

İyi huylu kemik tümörünün en yaygın belirtisi ağrı, üzerine basamama, topallama gibi şikayetler bulunmaktadır. Gece artan ağrı ve bu ağrıya ağrı kesiciler ile hızlı bir şekilde geçiyorsa iyi huylu kemik tümörü ortaya çıkabilmektedir.

Omuz, diz, kalça gibi eklem yerlerine yakın olan bölgelerde hareket etmede, yere basmada ve ağır yük kaldırma da artan ağrılardan hastalığın belirtilerindendir. 20-40 yaş aralarında ayakta kalmakta yaşanan sorunlar hastalığın belirtilerinden olabilmektedir. Sırtta eğrilik ve ağrı, dizde ve omuzda kemik kıvamında sertlik gibi belirtiler iyi huylu kemik tümörü habercisi olabilmektedir. En çok diz bölgesinde görülmekle birlikte kalça ve omuz bölgelerinde de görülebilmektedir.

Hastalığın nedeni ve nasıl oluştuğu tam olarak bilinmemektedir. Ancak hipotez çocukların gelişimlerinde kemik büyüme yerlerinde yaşanan büyüme bozulmaları neden olabilmektedir. Bu durum kemikte boşluk ya da aşırı büyümeye neden olmaktadır.

Hastalığın Tedavisi

Teşhis için öncelikle hastanın yaşı ve belirtileri dikkate alınmaktadır. Ağrının zamanı, süresi ve yerleşimi gibi durumlar dikkate alınmaktadır. Yapılan muayenede şişlik, patolojik, kırık, şekil bozukluğu gibi durumlar dikkate alınmaktadır. Ayrıca aile üyelerinde şikayetlerin olup olmadığı araştırılmaktadır. Yapılan araştırmalar ile x-ray çekilerek kemik yapısı incelenmektedir. Kemikte incelme, kalınlaşma, kırık, genişleme ya da tümör olup olmadığı detaylıca incelenmektedir.

Hastalığın her evresi için farklı tedavi yöntemleri gerekmektedir. Şiddetli ağrı, kemikte kırık olacak kadar incelme yaşanması ya da kemiğin büyük oranda büyümesi durumunda cerrahi tedavi oluşturulmalıdır.

Kemiğin çok riskli şekilde incelmesi durumunda tümörlü hücrelerin yok edilmesi için sıvı azot püskürtme işlemi gerçekleştirilmektedir. Ayrıca koterizasyon ve fenol ajanları uygulanabilmektedir. Kemik içerisinde boşluk oluşması durumunda kemik çimentosu adı verilen kimyasallar ile doldurulabilmektedir. Bunun yanında plak ve vida implatları ile destek sağlanabilir. Bazı durumlarda ise hücrelerde yayılmış olan kemik tümörlerinin çıkarılması yeterli olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.