Kabakulak belirtisi ve tedavisi Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

Kabakulak tükürük bezlerinin virüslere bağlı olarak gelişen viral bir iltihabıdır. Tükürük bezlerinin altısı büyük tükürük bezleridir. Bunlardan ikisi yanaklarda bulunmaktadır. Yanak bölgesi çiğneme kasının hemen yanındadır. Bu tükürük bezleri iltihaplandığında büyüyüp gelişmekte ve kulak çevresinde kalınlaşma görülmektedir.

Kabakulağın Belirtileri

Kabakulak genel olarak çocukluk çağında ortaya çıkan bir hastalıktır. Ancak yetişkinlikte de ortaya çıkabilmektedir. Kabakulağın çocuklukta olması tercih edilmektedir. Yetişkinlikte kabakulak varsa, komplikasyon riski artmaktadır.

Hastalık grip ve nezle gibi belirli belirtiler ile kendisini göstermektedir. Semptomları arasında baş ağrısı, ateş, kas ağrısı, lenf bezlerinde şişme, iştahsızlık, halsizlik ve yanaklarda kızarıklık ile şişkinlik görülebilmektedir.

Kabakulak Tedavisi

Kabakulak için kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Tüm viral hastalıklarda olduğu gibi vücudun özel direnci ile üstesinden gelinebilecek hastalıklardandır. Genellikle fazla sorun ortaya çıkmadan çözülmektedir. Bununla birlikte, nadiren komplikasyonlara yol açabilmektedir.  

Ateşiniz varsa ateş düşürücü verilmektedir. Bu aşamada iyi beslenmek çok önemli olmakta ve virüslere karşı etkili olan antiviral ilaçlar kullanılmaktadır. Ancak hastalığın kendi direnci ile geçmesi beklenmektedir. Bu durumda inflamasyonun daha agresif ilerlemesini durdurmak için kortizon tedavisi planlanmaktadır. Ancak kortizon yararları ve zararları olduğu için dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.

Bu durumda antiviral ilaçların dozları arttırılabilmektedir. Hastanın durumuna ve semptomlarına bağlı olarak tedavi çeşitli şekillerde tasarlanabilmektedir. Hastalığın 1 hafta 10 gün içinde iyileşmesi beklenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.