Kadınlarda İdrar Kaçırması Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

Kadınlarda idrar kaçırması, genellikle 30 yaşından sonra başlayan ve yaşla birlikte sıklığı artan, kadınların koku ve hijyen gibi nedenlerle sosyal hayattan kendilerini kısıtlamalarına neden olan büyük bir sorundur. Üriner inkontinans, pelvik taban kaslarında genetik olarak kalıtsal bir zayıflık nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Sigara kullanan, obezite, sağlıksız beslenen kişilerde daha çok görülmektedir. Sağlıklı beslenme ve egzersiz bir yaşam tarzı haline gelmelidir. Koşu ve pilates, idrar kaçırmayı önlemede önemli faydaları olan bir spordur. Fazla kilonuz varsa sağlıklı beslenmenin yanı sıra uzmanların gözetiminde diyet programları ile kilo vermelisiniz. Sigara içiyorsanız bırakmalısınız.

Belirtileri ve Nedenleri

Üriner inkontinansın (idrar kaçırma) semptomları idrar kaçırma tipine göre değişir. Üriner inkontinansın nedenleri açısından pek çok tip görülmektedir.

Strese bağlı idrar kaçırmasında genellikle idrar kesesinde ve rahimde sarkmalar söz konusudur. Mesane ve idrar yolu arasındaki açının bozulması sonucu oluşmaktadır. Hapşırma, ıkına ağır kaldırma gibi durumlarda idrar kaçırma sık sık görülmektedir.

Sıkışmaya bağlı idrar kaçırmaya bağlı olarak mesane boş ya da doluyken aniden idrar kaçırma durumu söz konusudur. Su sesi, soğuk içecek ya da soğuğa maruz kalma durumları idrar kaçırmasını tetikleyebilir. Bu durumlarda beklenmedik şekilde aniden idrar kaçırması söz konusudur. Mesanede yeteri kadar idrar olmasa bile idrar kaçırma isteği meydana gelmektedir. Bunun en büyük nedeni titizlik sebebi ile sık sık tuvalete gitmiş kişiler ya da idrarını çok tutmuş kişilerde ortaya çıkabilmektedir. Bu durumlarda idrar torbası istemsiz çalışmaktadır.

Bazı durumlarda hem strese bağlı hem de sıkışmaya bağlı idrar kaçırması ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca taşma tipi idrar kaçırması da mümkündür. Bu nadir görülmekle beraber nörolojik sorundur. Bu tip idrar kaçırma durumunda mesane idrarı hissetmemektedir. Özellikle ileri derecede şeker hastalarında görülmektedir.

Kadınlarda İdrar Kaçırmasının Tedavisi

İdrar kaçırması şikayeti olan kişilerden öncelikle gerekli bilgiler alınır. Bu bilgiler sigara kullanımı, kilo durumu, kronik hastalıklar, meslek, doğum yapıp yapmadığı gibi sorular sorgulanmaktadır. Hastada idrar kaçırmasına sebebiyet verecek bir hastalık varsa öncelikle bu şikayeti tedavi edilmektedir. İdrar kaçırması cinsel hayatı olmayan kadınlarda pelvik kasları gelişmediği için daha fazla görülmektedir. Pelvik kasını ameliyatsız olarak geliştirmek için bazı uygulamalar bulunmaktadır.

Hastalığın tedavisi idrar kaçırmasının neden kaynaklandığına bağlıdır. Öncelikle hastanın yaşamı ve profili göz önünde bulundurulur. İdrar kaçırması problemi olan kadınların yaşam tarzı değişikliği yapması istenir. Bu durum cevap vermez ise diğer tedavi yöntemlerine başvurulmakta ve ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

Cerrahi yöntem genellikle strese bağlı idrar kaçırması sorunu yaşayan kişilere uygulanmaktadır. Cerrahi tedavi yapılacak olan hastalarda öncelikle işeme testi yapılmaktadır. Daha sonra ise cerrahi tedavi planlaması yapılmaktadır. Lazer tedavisi ile de hastalığın önüne geçilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.