Karın Zarı Kanseri Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

Karın zarı diğer ismi ile periton, Karın duvarının iç yüzeyini ve bu boşluktaki tüm organları koruyan ve çevreleyen zardır; periton, karın duvarının iç yüzeyine ve organlara bağ dokuları ile yapışır. Karın zarı kanseri ise bu zar tabakasının kötü huylu tümörler tarafından etkilenmesi durumunda ortaya çıkan kanser türüdür. Çoğu zaman ileri evrelerde teşhis edilen kanser, başka bir kanserin peritona yayılması sonucu ortaya çıkar, ancak nadiren başka bir nedeni olmayan primer karın zarı kanseri olabilmektedir.

Karın Zarı Kanserinin Nedenleri

Periton kanserine neden olan bazı kanserler bulunmaktadır. Bu kanserler genellikle inekolojik kanserler ya da gastrointestinal kanserlerdir.

Periton kanserinin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, periton hücrelerinde meydana gelen bir mutasyon ile kanser kontrolsüz bir şekilde büyümeye başlar. Peritoneal karsinoz her zaman ileri kanserin bir göstergesidir ve önemli ölçüde azalmış yaşam beklentisi ile ilişkilidir. Peritonun tümör tedavisi zor veya imkansız olan ciddi bir hastalıktır. Peritondaki tümör hücreleri, peritondaki açıklıklardan tüm peritona ve aşağıdaki organlara yayılabilir. Periton kanseri olan kişilerde periton zarı etkilendiği için karında yoğun bir su birikimi olur. Periton karsinomları bebek ve çocuklarda çok nadir görülmekle birlikte bazı çocukluk çağı kanserlerinde de görülebilmektedir.

Yaş karın kası kanseri için en önemli risk faktörüdür. 60 yaş üstü kişilerde daha çok görülebilmektedir. Ayrıca genetik faktörler de çok önemlidir. Ailede daha önceden bu hastalığı geçirmiş kişiler ver ise riski artmaktadır. Meme kanseri geçirmiş kadınlarda ortaya çıkabilmektedir. Obezite hastalığın ortaya çıkmasında etkilidir.

Kanserin Belirtileri

Karın zarı kanseri genellikle ilk evrelerde bir belirti göstermemektedir. En çok görülen semptomları asit birikmesi, göbek fıtığı ve nefes darlığıdır. Ayrıca karın ağrısı, karında şişlik, iştahsızlık, iştah kesilmesi, kas erimesi, bulantı ve kabızlık-ishal gibi belirtileri bulunmaktadır. İlerleyen evrelerde ise ayaklarda şişkinlik, solunum problemleri, aşırı yorgunluk, hızlı kilo alımı ya da hızlı kilo kaybı belirtileri ortaya çıkabilmektedir.

Karın Zarı Kanserinin Tedavisi

Hastalığın etkili olan bir tarama testi bulunmamaktadır. Ancak ortaya çıkan belirtiler sonucu yapılan fiziki muayene ve uzmanların şüphesi ile teşhis koyulabilmektedir. Teşhis yapılırken uzman hekimlerin fiziki muayenesi, endoskopi, kolonoskopi, MR, PET, Ultrasonografi, tomografi görüntülerinden destek alınmaktadır. Ayrıca kan testi yapılmakta ve cerrahi operasyon ile karın içi incelenmektedir. Karın içerisinde biriken kanser dokularından ya da karın zarı sıvısı parçası alınmaktadır.

Karın zarı kanserinin tedavisi genellikle zor olmaktadır. Tümör genellikle kemoterapi ile çok fazla küçülmemektedir. Çoğu zaman semptomlar yönetilmeye, yaşam kalitesi artırılmaya ve ağrıyı hafifletmeye yönelik tedavi yapılmaktadır. Tedavide pek çok bir seçenek bulunmamaktadır.

Kanserin yayıldığı karın zarı soyulması, kanserin bulaştığı organların çıkarılması, ameliyat ile karın içerisinde özel olarak hazırlanmış kemoterapi verilmesi tedavi yöntemleri arasındadır. Karın içerisin mümkün olduğunca tümörden temizlenmektedir. En etkili yöntemlerden birisi budur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.