Karında Şişkinlik ve Gaz Sorunu Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

Karında şişkinlik ve gaz sorunu özellikle kadınlarda ortaya çıkan ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen önemli bir sorundur. Mide ve bağırsaklarınızda biraz gaz olması normal ve sağlıklıdır. Bununla birlikte, midenin uzun süreli şişkinliği ve karın şişkinliği ciddi bir hastalığın belirtisi olmaktadır.

Mide ve bağırsak gazının birçok nedeni olabilir. Vücutta her zaman mide ve bağırsak bakterileri tarafından üretilen yararlı bir miktar gaz vardır. Bu gaz miktarının sağlık üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. Ancak gaz miktarı arttığında ve bu gaz tahliye edilemeyince, sindirim sisteminde fazladan hava oluşur ve organların duvarlarında gerginliğe neden olur. Mide ve bağırsak gibi sindirim sistemi organlarındaki duvar gerginliği sinir uçlarını uyarır. Bu durum da nefes almada zorluk, çarpıntı, sık geğirme, kontrolsüz gaz, düzensiz idrara çıkma birçok şeye neden olur.

Karın Şişkinlik Nedenleri

Karında şişkinlik ve mide gazının başlıca nedenlerinden birisi sindirim sistemindeki bozukluktur. Çölyak hastalığı, huzursuz bağırsak sendromu, gastrit, hazımsızlık, mide ve kolon kanseri, safra kesesi hastalıkları, mide fıtığı gibi hastalıklar, bağırsaklarda ve midede gaz birikmesine sebebiyet verir.

Yüksek sodyum alımı, hareketsiz yaşam tarzı ve yetersiz potasyum alımı mide ve bağırsaklarda şişkinliğe neden olabilen ödemlere yol açar. Karbonhidratlı besinler mide ve bağırsaklarda gaz yapar. Düşük lifli gıdalar bağırsakların daha az çalışmasına neden olmaktadır. Çok hızlı yemek yemek de fazla havanın yutulmasına neden olur, bu nedenle mide ve bağırsaklarda fazladan gaz birikmektedir.

Bazı kişilerin mide ve bağırsak florası belirli gıdalara karşı hassastır. Süt, şeker, yumurta, soya, glüten, buğday ve mısır gibi yiyecekler yemek hazımsızlığa ve bunun sonucunda şişkinliğe neden olmaktadır. Sindirim sistemini olumsuz etkileyen stres yemek borusunu, mideyi ve bağırsakları düzensiz çalıştırmaktadır.

Karında Şişkinlik Sorununa Ne İyi Gelir ve Tedavisi

Midede gaz oluşumunu önlemenin en etkili yollarından biri, özellikle yemek sırasında hava alımını azaltmaktır. Yiyecekleri yavaş yemeniz ve iyi çiğnemeniz gerekmektedir. Ayrıca yemek yerken konuşmak havanın yutulmasına neden olur. Bu nedenle yemek yerken mümkün olduğunca konuşmaktan kaçınmalısınız.

Peki mide ağrısına ne iyi gelir? Mide ağrısının ana nedenlerinden biri strestir. Yüksek strese maruz olan kişilerde gastrit sorunları, ülserler ve kramplar stresten kaynaklanmaktadır. Stresli ortamlardan olabildiğince uzak durmak ve zorlandığınız durumlarda profesyonel yardım almak iyi olmaktadır.

Tüm hastalıklarda olduğu gibi, karın ve bağırsak şişkinliğinin tedavisi, bu hastalığın nedenine bağlıdır.  Karın şişkinliğinin altında yatan sorunu bulmak için endoskopi ve kolonoskopi gibi tanı yöntemleri kullanılmaktadır. Doktor gerekli görürse nedene bağlı olarak ilaç tedavisi vermektedir. Tedavi sırasında yaşam tarzını değiştirmek arzu edilmektedir. 3 ana öğün ve 3 ara öğün şeklinde düzenlenen beslenme programları kullanılabilir ve daha az yeme ile sonuçlanmaktadır. Hijyen alışkanlıklarının öğrenilmesi ve gün içerisinde en az 3 litre su içilmesi önerilmektedir. Hastalar için yüzeme, yürüme, koşma, yoga gibi aktiviteler önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.