Kereviz Faydaları Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

Kereviz toplumumuzda çok popüler bir sebzedir ve günümüzde popülaritesi artmaktadır. Birçok vitamin ve mineral zenginliği nedeniyle genel sağlık üzerinde olumlu bir etkiye sahip olma özelliğine sahiptir. Tüketim davranışındaki çok yönlülüğü nedeniyle sebzelere iyi bir alternatif olabilir.

Kereviz, maydanoz ailesinden bir sebzedir. Gevrek gövdeleri ile düşük kalorili popüler bir atıştırmalık olarak tüketilen bu sebzenin sağlığa pek çok faydası vardır. Kök kısmına Apium graveolens var rapaceum denir. Akdeniz’e özgü bu sebze, havuçla aynı aileye aittir. Vitamin ve mineraller, besinler yoluyla vücuda alınan ve emilmeleri yoluyla vücudun normal işleyişini sağlayan mikro besinlerdendir. Ayrıca kereviz çok zengin bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Yüksek oranda C vitamini içermektedir. C vitamininin yanı sıra sodyum, fosfor ve potasyum, kalsiyum, demir ve magnezyum minerallerini içerir.

Kereviz Faydaları Nelerdir?

  • Kan kolesterolünü dengeler ve kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur. Kerevizdeki ftalid kandaki stres hormonunu azaltır, kan damarlarını gevşetir, kan akışını gevşetir ve kolesterol seviyelerini düşürür.
  • Kereviz, lif ve yüksek su sayesinde sindirim sistemine yardımcı olur. Yüksek su ve lif ile bağırsakları yumuşatmaktadır. Kereviz tohumları, idrar söktürücü etkisi olan ve vücudu detoksifiye eden NBP adlı bir bileşik içerir.
  • Kereviz molekülünün mide zarını iyileştirdiği ve mide salgısını modüle ettiği hayvan çalışmalarında gösterilmiştir. Ayrıca tohumu özlerinin, mide iltihabını önlemek ve salgılanan asidik gastriti kontrol etmek için gereken mukus seviyesini arttırdığına inanılmaktadır.
  • Kerevizdeki mineraller ve vitaminler düşük glisemik indekse sahiptir, bu da kan şekeri üzerinde yavaş ve istikrarlı bir etkiye sahip oldukları anlamına gelir.
  • Kereviz adet döngüsünde ağrı şiddetini ve süresini azaltmaktadır.
  • Araştırmalar kerevizin karaciğer enzim fonksiyonunu ve kötü yağ birikimi düzeylerini iyileştirdiğini göstermiştir. Siroz riski taşıyan hepatit B ve C hastaları haftada en az bir kere tüketmelidir.
  • Kereviz tohumları, gutun neden olduğu ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca gut hastalarında yapılan araştırmalara göre bazı kişilerde ağrıda yüzde 68 oranında azalma görülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.