KKTC Seyrüsefer Online Ödeme Nasıl Yapılır?

KKTC Seyrüsefer Online Ödeme

Araç sahibi kişilerin araçlarının türüne, mevcut ağırlığına, yer aldığı kategorisine ve kullanım amaçlarına göre sınıflandırılmış olan seyrüsefer ödemeleri, devlet tarafından araçlara özgü olarak alınan bir yol kullanım vergisidir. Devletin yaptığı yollarda seyrüsefer yapan araç sahiplerinden zamanla yaşanacak olası yıpranmalara karşı ödenmesi istenen bir harçtır. Peki KKTC seyrüsefer işlemleri nasıl ve nereden yapılmaktadır? İşte tüm ayrıntılar!

KKTC Seyrüsefer Ödeme İşlemleri

6 Ocak 2020 Pazartesi tarihinden itibaren Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı araç muayene harcı, yurt dışı çıkış harcı ve seyrüsefer harcı ödemeleri online olarak internet üzerinden yapılabilmektedir. Söz konusu muayene harçlarını, yurt dışı çıkış harçlarını ve seyrüsefer harçlarını ödemek isteyen araç sahibi kişilerin, ilk önce www.bub.gov.ct.tr web adresine giriş yaparak ‘Araç Kayıt Harç Ödemeleri’ kısmına tıklamaları gerekmektedir. Daha sonra yönlendirilen sayfanın sol alt köşesinde yer alan ‘Araç İşlemleri’ bölümüne tıklanıp açılan sayfada bulunan Plaka no, kimlik no, şirket no ve pasaport no bilgilerinin doğru bir şekilde yazılması gerekmektedir.

Plaka numarasının aralarda boşluk kalmayacak şekilde yazılması önem teşkil etmektedir. Sonrasında formda bulunan doğrulama kodu hatasız bir biçimde girilip ödeme sayfasına geçiş yapılmaktadır. Harç ödemesi için ödeme sayfasındaki üst menüde yer alan seçeneklere tıklanarak yine sayfanın sol üst tarafındaki yeşil zeminli ‘Ödeme Yap’ butonuna basılmalıdır.

Son olarak araç sahibi kişilerin, kredi kartı bilgilerini eksiksiz bir şekilde girip onaylamasının ardından ödeme işlemleri gerçekleşmiş olacaktır. Bu noktada ödeme yapıldığına dair bir belge sisteme kaydedilmekte, bu belgenin talep edilmesi durumunda araç sahiplerinden e posta adres bilgilerini girmeleri istenmekte ve daha sonra bu adreslere elektronik olarak gönderim sağlanmaktadır. Herhangi bir sorun ile karşılaşılması durumunda ise [email protected] web adresine ya da 1300 nolu telefon hattına erişim sağlanarak çözüm talep edilebilmektedir.

KKTC Seyrüsefer Araç Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır?

Genel Merkezi Lefkoşa’da yer alan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Araç Kayıt Dairesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığına bağlı motorlu araçlar ile ilgili bütün işlemlerin yapıldığı bir dairedir. Yeni araç kaydı, araç seyrüsefer ödemeleri, araç devir işlemleri, yurt dışı çıkış harcı ödemeleri ve araç muayene ücreti gibi ödemeler KKTC Araç Kayıt Dairesinde yapılan işlemlerdir. Ayrıca araç sahipleri isterlerse seyrüsefer ve muayene ücretleri gibi ödeme işlemlerini bu dairelerden ya da Girne, Lefke, Mağusa ve Güzelyurt gibi her ilçe merkezinde yer alan KKTC vergi dairelerinden de gerçekleştirebileceklerdir.

Kıbrıs Ulaştırma Bakanlığı Seyrüsefer Ödeme Yöntemleri

Online olarak gerçekleştirilen Kıbrıs Ulaştırma Bakanlığı seyrüsefer ödemeleri için ilk olarak vergi.gov.ct.tr web sitesine giriş yaparak borç sorgulaması yapılması gerekmektedir. Araç sahibi kişiler, bu sayfada yapılan sorgulama neticesinde herhangi bir geçmiş borcunun olup olmadığını öğrenebilmektedir. Söz konusu sorgulama yapıldıktan sonra mevcut borcun ödemesi ise 22.00 ile 00.00 saatleri arasında gerçekleştirilebilmektedir.

www.bub.gov.ct.tr web sitesi üzerinden 7 gün 24 saat kredi kartı ile ödemesi sağlanan seyrüsefer işlemleri tamamlandıktan sonra ekranda yer alan ve ödemenin yapıldığına dair kanıt niteliği taşıyan bir belge çıktı alınarak saklanmalıdır. Bunun sebebi, bu belgenin istenmesi gibi bir durumda araç sahipleri tarafından ibraz edilme zorunluluğu olmasıdır. Aksi takdirde cezai işlem uygulanmaktadır. 

Anlaşmalı Banka Seçenekleri Nedir?

Seyrüsefer ödemeleri için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde birçok anlaşmalı banka seçeneği mevcuttur ve bu bankalar aracılığı ile işlemler gerçekleştirilebilmektedir. Aynı zamanda ödemeler Girne, Mağusa, Lefke ve Güzelyurt gibi ilçe merkezlerinde yer alan vergi daireleri üzerinden de yapılabilmektedir.

Seyrüsefer Vergileri Nelerdir?

Kısmi bir servet vergisi olan Seyrüsefer vergisi için belirlenen oran, %8 (yüzde 8) olarak hesaplanmıştır. Bu oran, çıkarılan yasadaki yol kullanım ve emisyon vergisinin oranı maddesindeki akaryakıt katma değer vergisi hariç olmak üzere nihai satış bedeli üzerinden belirlenmiştir.

 Motorlu araçların araç sigortası, seyrüsefer ruhsat harcı ve ölçüm testi gibi işlemler, seyrüsefervergileri kapsamında yer alan işlemleri oluşturmaktadır. Bu işlemler aracılığı ile araçlar ve akaryakıttan elde edilen vergilerin kontrol altına alınması sağlanmaktadır. 

Seyrüsefer Ödeme İletişim Bilgileri Nelerdir?

 Seyrüsefer ödemeleri ile ilgili iletişime geçmek isteyen araç sahipleri için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti seyrüsefer ödeme iletişim bilgilerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • KKTC Lefkoşa Gelir Vergisi Dairesine, +90 0392 22 86 556 numaralı hattan ulaşım sağlanmaktadır.
  • KKTC Güzelyurt Gelir Vergisi Dairesine, +90 392 714 29 60 numaralı hattan erişim sağlanmaktadır.
  • KKTC Mağusa Gelir Vergi Dairesi telefon hattı +90 392 366 57 64 numaralarından oluşmaktadır.
  • Lefkoşa Araç Kayıt ve Trafik Dairesi iletişim bilgileri ise şöyledir:
  • Telefon hattı için +90 392 601 15 50,
  • Araç kayıt işlemleri için +90 392 227 27 58,
  • Sürüş ehliyetleri işlemleri için +90 392 228 86 92 numaralarından erişim sağlanmaktadır.
  • Lefkoşa Araç Kayıt ve Trafik Dairesi e posta adresi ise [email protected] web adresinden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.