Kuşburnu Faydaları

Kuşburnu, sağlığın birçok alanında faydaları vardır. İçerisinde limondan 60 kat fazla C vitamini içermektedir. Çayından marmelatına, kozmetiğinden sağlığına kuşburnu faydaları nelerdir? Sizler için hazırladık.

Kolesterol ile savaşır; Kuşburnu kolesterolün düşmesine ve normal seviyesine yükselmesini sağlar. Kuşburnu kalp-damar hastalıklarına karşı iyi gelir.

Kabızlığı engeller; Kuşburnu her mevsim yetişen bir bitkidir. Birçok hastalığa faydası olan kuşburnu meyvesi kabızlığı da engellemektedir. İçerisinde pektin barındıran kuşburnu bağırsakları hızlandırmaktadır. Düzenli kullanımı sonucu kabızlık önlenmiş ve sindirim kolaylaşmış olur.

Kansere karşı koruyuculuğu vardır; Kuşburnu içermiş olduğu güçlü antioksidanlar ile kanser hücrelerinin büyümesini ve gelişmesini engellemektedir. Bunun için her gün düzenli olarak kuşburnu çayı içebilirsiniz.

Gözleri korumaktadır; Kuşburnunu püre haline getirdikten sonra göz kapaklarınıza uygulamanız ile katarakt engellenmiş olur. Kuşburnu sadece katarakta değil göz hastalıklarının ilerlemesine de engel olmaktadır.

Kansızlığa iyi gelmektedir; Kuşburnu çocuklarda bulunan demir eksikliğine bağlı olan kansızlığı engellemektedir. 100 gramlık kuşburnunda ortalama olarak 1.1 mg demir bulunmaktadır. Buna bağlı olarak demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlığı önlemektedir.

Diyabete karşı; Yapılan araştırmalar ile kuşburnunun kan şekeri seviyesini düzenlediği anlaşılmıştır.    İnsülin ve glikoz dengesini korumaktadır. Kan şekerinde yaşanabilecek olan ani düşme ve yükselmeleri engellemektedir.

Kemik sağlığı; Kuşburnu faydaları arasında kemik sağlığı da bulunmaktadır. Kuşburnunda bulunan önemli mineraller ile kemik sağlığı sağlanmaktadır. Kuşburnu yaşlanmaya bağlı olan osteoporoxun önlenmektedir.

Bağışıklığı engeller; Kuşburnu içerisinde bulunan C vitamini içerisinde yaklaşık olarak 426 gram C vitamini bulunmaktadır. C vitamini ise beyaz kan hücrelerini uyandırmaktadır. Buna bağlı olarak astımı önler ve solunum sistemini düzenler. Kuşburnu çayı tüketerek soğuk algınlığına karşı önlem alabilirsiniz.

Eklem iltihabını hafifletmektedir; Kuşburnu içerisinde bulunan polifenoller ve antosiyaninlerin eklem hasarını ve eklem iltihabını engellediğine inanılmaktadır. Ayrıca yapılan çalışmalar ile spesifik enzimlerinin üretimini azaltmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.