Kuzey Makedonya Hakkında İlginç Bilgiler

Kuzey Makedonya, Balkanlarda bulunan ve denize kıyısı olmayan ülkelerden birisidir. Batısında Arnavutluk, doğusunda Bulgaristan, kuzeyinde Kosova ve Sırbistan, güneyinde Yunanistan bulunmaktadır. Yugoslavya’dan ayrılarak 1991 yılında bağımsızlık ilan etmiştir.

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Üsküp’tür. Yüzölçümü 25.713 kilometrekaredir. Nüfusu ise yaklaşık olarak 2 milyon 100 bindir. Resmi dilleri Makedonca ve Arnavutçadır. Tanınan bölgesel dilleri arasında ise Türkçe, Romanca, Sırpça ve Ulahça bulunmaktadır. Ülkenin nüfusunun yaklaşık olarak yüzde 64’ünü Makedonlar, yüzde 25’ini Arnavutlar, yüzde 4’ünü Türkler, yüzde 3’ünü Çingenler, yüzde 2’sini Sırplar ve yüzde 2’sini diğer etnik gruplar oluşturmaktadır.

Kuzey Makedonya hakkındaki temel bilgiler yukarıda verilmiştir. Ancak Kuzey Makedonya hakkında bilinmesi gereken bilgiler daha fazladır. Yazının devamında Kuzey Makedonya hakkında ilginç bilgiler verilmiştir.

  • Kuzey Makedonya’da nüfus sayımı yapılmamaktadır. Bunun nedeni devletin dengelerinin değişmesini engellemektir.
  • Ülkenin başkenti Üsküp, heykeller şehri olarak bilinmektedir. Ülkede heykeller üzerine büyük yatırımlar yapılmaktadır.
  • 1448 yılında Osmanlı egemenliğine giren Makedonya toprakları, 1913 yılına kadar Osmanlı kontrolündeydi.
  • Gallup araştırma şirketine göre, Recep Tayyip Erdoğan yüzde 54’lük oy ile Makedonya halkı tarafından en sevilen yabancı lider olmuştur.
  • Makedonya dünyanın en küçük ordularından birisine sahiptir. Yaklaşık 15.000 askeri kuvveti bulunmaktadır.
  • Yunanistan’da bulunan en büyük sorun; Arnavut Sorunudur. Ülkede bulunan Arnavutlar nüfusun yüzde 25’ini değil, yüzde 40’ını oluşturduklarını iddia etmektedir. Ayrıca azınlık olarak değil halk olarak kabul edilmek istemektedirler.
  • Halkın yaklaşık olarak yüzde 65’ini Hristiyanlar, yüzde 30’unu Müslümanlar oluşturmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.