Moldova Hakkında İlginç Bilgiler

Moldova, Doğu Avrupa’da yer almaktadır. Sınır komşuları arasında Romanya ve Ukrayna bulunmaktadır. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin dağılması ile 27 Ağustos 1991 tarihinde bağımsızlığını ilan etmiştir. Moldova’nın içerisinden Prut ve Dinyester nehirleri geçmektedir. Dinyester Nehri’nin doğusunda bulunan ve tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Transdinyester bulunmaktadır.

Moldova’nın toplam yüzölçümü 33.846 kilometrekaredir. Nüfusu ise yaklaşık olarak 4.5 milyondur. Ülkenin çoğunluğunu Moldovanlar oluşturmaktadır. Bunun ardından azınlık konumunda Ukraynalılar, Ruslar, Gagavuzlar, Bulgarlar, Rumenler ve Çingenler bulunmaktadır. Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Kişinev’dir. Resmi dili ise Rumencedir. Tanınan bölgesel diller arasında Bulgarca, Rusça ve Gagavuzca bulunmaktadır.

Moldova hakkında ilginç bilgiler;

  • Moldova yıl içerisinde yaklaşık 50 bin Türk’ü ağırlamaktadır. Türkler vizesiz olarak Moldova’ya seyahat edebilmektedir.
  • Moldova’da Türk inşaat firmaları yoğunluğu bulunmaktadır.
  • Moldova’da 2009-2012 yılları arasında başkan seçilememiştir.
  • Moldova dünyada en fazla şarap tüketen 12. ülkedir. Moldova’da neredeyse her evde şarap mahzeni vardır.
  • Sudan ucuz deyimi Moldova için en uygun deyimdir. Çünkü ülkede su oldukça pahalıdır, bundan dolayı neredeyse büyün gıda ürünleri sudan ucuzdur.
  • Avrupa’nın en fakir ülkesi Moldova’dır. Moldova’nın yaklaşık olarak yüzde 25’i yoksulluk sınırı altında yaşamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.