Organ Bağışı Nedir ve Nasıl Yapılır

Organ bağışı tamamen gönüllü tıbbi uygulamadır ve beyin ölümü gerçekleştikten sonra yapılabilmektedir. Bireyin beyin ölümü gerçekleşmeden nakil yapılmamaktadır. Türkiye’deki tüm beyin ölümleri Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Merkezi tarafından takip edilmektedir.

Beyin ölümü sonrasında, söz konusu hastanenin organ nakli koordinatörü, aile üyeleriyle görüşür. Bağış onaylandıktan sonra, cesedin organları diğer hastalara yeniden hayat vermek için nakledilmektedir. Kişi öldükten sonra organ bağışlamayı kabul ederse, sağlıklıysa nakil merkezi harekete geçer.

Organların bir kısmı veya tamamı, beyin ölümü sonrası diğer insanları tedavi etmek için bağışlanabilir. Bunun için kişinin 18 yaşını doldurmuş olması ve organ naklini ücretsiz olarak yaptırmak istemesi gerekmektedir.

Organ bağışı formu doldurulduktan sonra kişiye organ bağış kartı verilmekte ve bu bilgiler Sağlık Bakanlığı Organ ve Doku Bağışı Bilgi Sistemine girilmektedir. Bu bilgilere bakanlık yetkilileri dışında kimse ulaşamaz. Ancak organ bağış kartının tek başına hiçbir etkisi yoktur. Organ nakli için bağışçı olmanız ve bağış kimliğinizin yanınızda olması yeterli değildir.

Beyin ölümü gerçekleşen kişinin ardından yetkililer, kişinin sistem üzerinden bağışçı olup olmadığını sorguluyor. Öte yandan, kartın varlığına bakılmaksızın, diğer hastaların hayatını kurtarmak için kişinin ailesinden doku ve organlar talep edilmektedir. Aile kararı, bağışla ilgili nihai karardır. Aile organ bağışına izin vermez ise işlem gerçekleşemez.

Organ nakli ve beyin ölümü

Organ nakli ancak bağışçının beyin ölümü gerçekleştikten sonra yapılabilmektedir. Beyin ölümü, beyin geri dönüşümsüz olarak tüm fonksiyonlarını kaybettiğinde meydana gelir. Beyin ölümünden çok kısa süre sonra tüm organlarda ölüm meydana gelir. Kişinin iyileşmesi veya tekrar hayata dönmesinin mümkün olmaması gerekmektedir.

Beyin ölümü gerçekleşen bir kişi tıbbi ve hukuki olarak ölü kabul edilmektedir. Bu durum koma ve bitkisel yaşam ile karıştırılmamalıdır. Nöroloji veya beyin cerrahisi uzmanı ve anestezi veya yoğun bakım ünitesi ile karıştırılması mümkün değildir. Beyin ölümünün gerçekleştiği, biri hemşire olmak üzere iki uzman tarafından oy birliği ile kararlaştırılmaktadır.

Beyin ölümü yazılı olarak bildirildikten sonra, ailenin organ bağışı için rızası alınır. Kişinin bağışçı olup olmamasına bakılmaksızın aile onayı gereklidir. Ayrıca bir cesetten organ almak canlı bir operasyon gibidir. Hassasiyetle yapılır ve operasyondan sonra kesi mümkün olduğunca estetik dikişlerle dikilmektedir.

Organ Bağışı Nasıl Yapılır?

18 yaşını doldurmuş ve akıl sağlığı yerinde olan her birey organ bağışçısı olabilir. Gönüllü organ bağışı için bağışçı olabilmek için sağlık müdürlükleri, kamu ve özel hastanelerden veya sağlık ocaklarından organ bağışçılarının başvurması gerekmektedir. Organ bağışı formu doldurulduktan sonra bağışçıya organ bağış kartı verilecektir.

Kişinin bağışçı olduğu bilgisi Sağlık Bakanlığı Organ ve Doku Bağışı Bilgi Sistemine yetkililer tarafından girilmektedir. Ayrıca donör öldükten sonra son kararı aile verdiği için, organ bağışçısının doku ve organlarını bağışlama isteği hakkında ailesiyle bilgi paylaşması son derece önemlidir.

Organ bağışçılığını bırakmak isteyen kişiler yine kurumlara başvurarak bu işlemi gerçekleştirebilmektedir. Her yıl 3-9 Kasım tarihleri arası Organ Bağış Haftası olarak kutlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.