Para ile Vatandaşlık Veren Ülkeler

Birçok ülke yatırım yolu ile vatandaşlık vermektedir. Bazı ülkeler gerekli yatırım yapıldıktan ve şartlar karşılandıktan sonra vatandaşlık vermektedir. Yatırım yolu ile vatandaşlık alma yolu, en kolay vatandaşlık alma yollarındandır. Aşağıda para ile vatandaşlık veren ülkeler verilmiştir.

Para ile vatandaşlık veren ülkeler;

Karadağ: Karadağ bağış yolu ile para vermektedir. Balkanların yükselen ülkelerinden birisi olan Karadağ; ülkeye 500 bin ABD doları bağış yapan kişilere gerekli şartları karşıladığı durumda Karadağ vatandaşlığı vermektedir.

  1. Malta: Dünya’nın refah seviyesi en yüksel ülkelerinden olan Malta’da para karşılığında vatandaşlık vermektedir. Malta bir AB ülkesidir ayrıca Schengen bölgesine dahildir. Malta vatandaşlığı alan kişiler AB vatandaşı olmuş olur. Malta ayrıca vergi cenneti olarak bilinmektedir. Yaklaşık 700 bin Euro bağış yapan kişiler Malta vatandaşlığı alabilir.
  2. Arnavutluk: İtalya ve Osmanlı tarihinde izler taşımakta olan Arnavutluk bir Balkan ülkesidir. Arnavutluk vatandaşlığı için yaklaşık olarak 250 bin dolar yatırım yapmanız yeterlidir.
  3. Makedonya: Yine Balkanlardan bir ülke olan Makedonya yaklaşık olarak 400 bin Euro yatırım karşılığında vatandaşlık vermektedir.
  4. İspanya: İspanya yaklaşık olarak 500 bin Euro karşılığında vatandaşlık vermektedir. İspanya vatandaşı olan kişiler AB vatandaşı ve Schengen ülkesi vatandaşı olmuş olur.
  5. Kanada: Kanada vatandaşlığı alabilmek için yaklaşık olarak 800 bin dolarlık mal varlığınız olmalıdır. Ayrıca Kanada’ya 400 bin dolarlık yatırım yapmanız gerekmektedir. Kanada pasaportu dünyanın en güçlü pasaportlarındandır.   
  6. İrlanda: İrlanda vatandaşlığı için 500 bin dolarlık bir yatırıma ihtiyacınız vardır. Ancak vatandaşlık için İrlanda hükümetinin belirlediği tarihi beklemelisiniz.
  7. Uruguay: Uruguay vatandaşlığı için ise yaklaşık olarak 1200 dolarlık maaşınız olmalı ve bulaşıcı hastalığınızın olmaması gerekmektedir. Uruguay’da bu şartlar ile 3 yıl ikamet etmiş iseniz vatandaşlık alabilirsiniz.
  8. ABD: ABD’de yaklaşık olarak 1 milyon dolarlık şirket kurmuş olan ve hükümet tarafından belirlenen bölgeye 500 bin dolarlık yatırım yapmış iseniz ABD vatandaşlığı alabilirsiniz.
  9. İngiltere: 2 milyon sterlinlik yatırım yapan kişiler 5 yıl, 5 milyon Sterlin yatırım yapan kişiler 3 yıl, 10 milyon Sterlin yatırım yapan kişiler 2 yıl sonunda İngiltere vatandaşlığı alabilmektedir.
  10. Avustralya: Avustralya’da 1 milyon dolarlık yatırım yapmış olan ve 2 milyon dolarlık mal varlığı olan kişiler Avustralya vatandaşlığı alabilmektedir.

Yukarıdaki ülkelerin yanında para karşılığı vatandaşlık veren ülkeler şu şekildedir; Güney Kıbrıs, Portekiz, Dominik Cumhuriyeti, Litvanya, Moldova, Karayipler, Grenada, St. Lucia, Antigua ve Barbuda, Yunanistan, Bulgaristan, İspanya, Tayland gibi ülkeler para karşılığında vatandaşlık vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.