Proteini yüksek olan besinler

Başta hücre onarımı ve kas gelişimi için çok faydalı olan proteinler, sporcuların vazgeçilmezidir. Ayrıca bir insan günlük enerjisinin ortalama olarak yüzde 15’ini proteinlerden sağlamaktadır. Bu yazıda Protein en çok nelerde bulunur, Protein içeren besinler, proteini yüksek olan besinler gibi merak edilen soruları cevapladık.

İşte proteini en yüksek besinler

1. Tavuk Göğsü

100 gram tavuk göğsü özellikler sporcuların ve vücut geliştiricilerin tercihleri arasında bulunmaktadır. Yüksek protein, düşük yağ oranı ve kalori nedeni ile en çok tercih edilen besinler arasındadır. 100 gram tavuk göğsünde ortalama olarak 31 gram protein bulunmaktadır. Ayrıca Proteini en yüksek olan besinler arasında bulunmaktadır.

2. Kırmızı Et

Yağsız 100 gram kırmızı et ortalama olarak 27-35 gram arasında protein içermektedir. Kırmızı ette ayrıca B12 vitamini ve demir içermektedir. Bunun yanında 100 gramlık ızgara yapılmış kırmızı ette ise ortalama 30 gram protein bulunmaktadır. Ayrıca 220 kalori bulunmaktadır.

3. Ton Balığı

Ton Balığı, proteinin yanında A ve B grubu vitaminler içermektedir. 100 gramlık bir ton balığı 29 gram protein içermektedir. Ayrıca 4.5 gramda yağ bulunmaktadır. 100 gramlık bir tonbalığı 165 kaloriden oluşmaktadır.

4. Hindi Göğsü

Hindi göğsü, sporcuların tercihleri arasında bulunan besin kaynaklarından birisidir. Önemli bir çinko, potasyum, kalsiyum, B vitamini ve selenyum kaynağı olan hindi göğsünün 100 gramında ortalama olarak 29 gram protein bulunmaktadır.

5. Karides

Karides önemli derecede protein içeren besinlerdendir. Potasyum, fosfor ve kalsiyum açısından zengindir. 100 gramlık bir karideste ortalama olarak 20 gram protein bulunmaktadır. Bunun yanında proteini yüksek deniz ürünlerindendir.

6. Çiğ Badem

Çiğ badem içerik olarak çok zengin bir besindir. Bundan dolayı İçerisinde bol miktarda A, B, C ve E vitaminleri, potasyum, sodyum, demir, fosfor, kalsiyum içermektedir. Ancak Yağ ve kalori oranı yüksektir. Bundan dolayı dikkatli tüketilmelidir. Çiğ badem ayrıca kalp dostu bir besindir. 100 gramlık bir çiğ badem ortalama 570 kalori, 19 gram protein içermektedir. Proteini yüksek olan besinler arasında bulunmaktadır.

7. Yumurta Akı

Yumurta akı; protein, demir, çinko, fosfor açısından önemli ve zengin bir besindir. Kolesterol bulunmadığından dolayı yüksek kolesterolü olan kişiler tüketebilir. 100 gramlık yumurta akında ortalama 11 gram protein bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.