Saç Dökülmesi Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

Saç dökülmesi çoğunlukla genetik olmaktadır. Ancak çeşitli hastalıklarla da ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca sinüzit, enfeksiyonlar, bağırsak parazitleri gibi geçici hastalıklar saç dökülmesini tetiklerken, B12 vitamini, magnezyum, çinko ve demir eksiklikleri de saç dökülmesine neden olur.

Zayıf saçların kendini yenilemek için dökülmesi normaldir. Dökülen saçlar köklerinden sağlıklı olarak çıkar. Ancak bunun belirli bir hızda olması gerekir. Bilimsel olarak bu saç dökülme oranı toplam saç oranının yüzde onunu geçtiğinde sağlıksız saç dökülmesinin meydana geldiği anlamına gelir ve bir dermatoloğa başvurmanız önerilmektedir.  

Saç dökülmesini önlemek için düzenli bakım yapabilirsiniz. Saç köklerinin nefes alması saç köklerinin sağlığı için çok önemlidir. Bu nedenle saç derisi düzenli aralıklarla yıkanmalı, şampuanlama sırasında saçlar nazik hareketlerle temizlenmeli ve saçların temiz olması gerekmektedir.

Saç dökülmesi erkeklerde ergenlikten sonra başlar. Erkekler genetikleri nedeni ile saç dökülmesine daha uygundur. Kadınlarda saç dökülmesi genellikle nadir olmakla birlikte, bireysel genetik farklılıklardan ortaya çıkmaktadır. Stres, tiroid hormon dengesizliği, kullanılan ilaçlar, doğum, Emzirme süreci, menopoz dönemlerinde kadınlarda saç dökülmesi görülmektedir. Saç kurutma makinesi ile derinin aşırı ısınması da saç dökülmesine neden olan etmenlerdendir.  

Saç Dökülmesi Tedavisi

Bir uzman yardımı ile teşhis konulduktan sonra, hastalıktan dolayı saçlarınızda herhangi bir kayıp varsa uygun tedavi verilecektir. Gerekirse vitamin preparatları verilir, protein destekli bir diyet kullanılabilir ve hormonal denge bozulursa hastalığın tedavi edilmesi önerilmektedir. Doğru teşhis ve tedavi ile saç dökülmesini normale dönebilir.

Saç dökülmesini önlemek için bazı sorunlara dikkat etmek önemlidir. Bu sorunlar aşağıda sıralanmıştır;

  • Mümkün olduğunca stresten uzak durulmalıdır.
  • Uyku saatlerine dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Sigara ve alkol gibi alışkanlıklar en aza indirilmelidir.
  • Antioksidan içeren yiyeceklerin tüketilmesi artırılmalıdır.
  • Vitamin eksikliği telafi edilmelidir.
  • Çinko, bakır, B12 vitamini ve folik asit içeren besinler tüketilmelidir.
  • Fast food tarzı beslenme alışkanlıklarından kaçınılmalıdır.
  • Saç sağlığı için önerilen ilaçlar sadece bir uzman gözetiminde kullanılmalıdır.

Günde 100 saç teli kaybı normal bir sınır olarak kabul edilmektedir. Aşırı saç dökülmesi ve saçlarda gözle incelme olması durumunda en kısa sürede uzmana başvurmanız önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.