Sağlık Hakkında Yanlış Bilinenler

Her gün etrafımızdan sağlıkla ilgili onlarca bilgi duyarız. Ancak bunların neredeyse yüzde 90’ı kulaktan dolma bilgilerdir. Büyük bir bölümünün gerçekliliği bulunmamaktadır. İşte sağlık hakkında yanlış bilinenler;

1. Havuç Gözlere İyi Gelir

Havuçta A vitamini bulunmaktadır. Bundan dolayı gözlere iyi geldiği bir gerçektir. Ancak abartılan kadar bir faydası bulunmamaktadır. Havucun içerisinde beta karoten bulunmaktadır. Bu gözün retina tabakasında yer alan hücrelere iyi gelmektedir. Bu ışık algılayıcı hücreler, A vitamini eksikliğinden dolayı gerekli olan fonksiyonları yerine getiremez. Ancak havuç gözlere söylendiği kadar fayda göstermemektedir.

2. İnsanın Beş Duyusu Vardır

Bize ilkokuldan beri beş duyumuz olduğu söylenmektedir. Ancak bu tamamen yanlış bir bilgidir. Çünkü kaç duyumuz olduğuna dair net bir ifade yoktur. Bazı bilim insanlarına göre toplamda 9, kimine göre 21 hatta kimine göre 33 duyumuz vardır. Bir insanın kaç duyusu olduğu üzerine tam olarak bir karar verilmemiştir. Ancak beşten fazla olduğu kesindir.

3. Oksijensiz Kalındığında Kanın Mavi Olması

Oksijensiz kalan kan hiçbir zaman maviye dönmez. Ancak renk değiştirdiği doğrudur. Oksijensiz kalan kan daha kırmızı bir renge dönmektedir. Bundan dolayı dışarıdan bakıldığı zaman mavi olarak görülebilmektedir. Oksijen miktarı ne kadar yüksek olursa kanın rengi o kadar açık kırmızı olur.

Dikkat ettiyseniz kesilen bir yerden çıkan kan direkt olarak oksijenle temas ettiğinden dolayı açık kırmızı renkte olur.

4. Soğukta Dondurma Yenmez

Dondurma yaz sıcaklarında serinlemek için kullanılan bir tatlı çeşididir. Kışın ise hastalıklardan korunmak için kullanılmaması gerektiği söylenmektedir. Ancak bunun tamamen bir yalan bilgi olduğunu söylemek gerekmektedir. Hatta bazı uzmanlar hasta iken dondurma yenmesi gerektiğini söylemektedir.

Dondurma kışın boğaz ağrısı yapmaz. Bunun nedeni bir insanın ağzı ortalama olarak 37 derecedir. Bu şekilde dondurma daha ağızda iken erimeye başlar ve boğazımızdan geçene kadar ısınır. Bundan dolayı boğazda ağrı yapmaz.

5. Süt Sağlık İçin Faydalıdır

Sütün faydalı olduğu doğru bir bilgi değildir. Sütün içerisinde kalsiyum ve D vitamini bulunmaktadır. Bundan dolayı süt içilmesi çok faydalıymış gibi anlatılır. Ancak yapılan araştırmalar ile sütün ne kemikler için ne de sağlık için çok faydalı olduğu ile ilgili bir bilgiye ulaşılmamıştır.

Hatta inek sütünün birçok zararının olduğu bilinmektedir. İnek sütü hızla büyüyen bir buzağıyı beslemek içindir. Bundan dolayı insan sağlığı için zararlıdır. Ayrıca kalp rahatsızlığı, obezite, diyabet gibi hastalıkların artmasına katkıda bulunmaktadır.

Sütün faydalı olduğu hakkındaki bilgiler belki de bir reklam çalışması sonrası ortaya çıkmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.