Sırbistan Hakkında İlginç Bilgiler

Sırbistan hakkında ilginç bilgiler; Sırbistan, Balkanlarda yer alan ülkelerden birisidir. Doğusunda Romanya ve Bulgaristan, batısında Bosna-Hersek, Karadağ ve Hırvatistan, güneyinde Kuzey Makedonya ve Kosova ülkeleri bulunmaktadır.

Sırbistan’ın toplam yüzölçümü 77.474 kilometrekaredir. Nüfusu ise yaklaşık olarak 7 milyondur. Sırbistan’ın nüfusunun yüzde 80’inden fazlasını Sırplar oluşturmaktadır. Sırplardan sonra en çok nüfusu sahip olan etnik gruplar sırası ile Macarlar, Boşnaklar, Romanlar, Yugoslavlar ve Türklerdir.

Sırbistan’ın resmi dili Sırpçadır. Ancak ülkede Boşnakça, Rumence, Rusince, Macarca, Slovakça, Hırvatça ve Rusça konuşulmaktadır. Sırbistan’ın başkenti ve en büyük şehri Belgrad’dır.

Sırbistan hakkında ilginç bilgiler;

  1. Sırbistan, dünyadaki en büyük ahududu ihracatçılarındandır. Ayrıca erik ve kuru erik ihracatında da dünyanın en büyüklerindendir.
  2. Dünyada kabul gören ve kullanılan tek Sırpça kelime vampirdir.
  3. Sırbistan 500 yıl Osmanlı Devleti altında yönetilmiştir.
  4. Roma İmparatorluğu’nun hükümdarlarından 18 tanesi Sırbistan topraklarında doğmuştur.
  5. Sırplar, saat yapımında İsveçlilerden de eskidir. Saat yapımına İsveçlilerden 600 yıl önce başlamıştır.
  6. Dünyanın en pahalı peyniri, Sırbistan’da eşek ve keçi sütünden üretilen ‘’Pule’’ isimli peynirdir. Peynirin kilogramı 1.000 Euro’yu bulmaktadır.
  7. Sırbistanlılar için aile ve aile mirası hayattaki en kutsal şeydir.
  8. Sırplar Osmanlı İmparatorluğu içerisinde önemli bir yere sahipti. Osmanlı Devletine sayısız general vermiştir.   
  9. Osmanlı Devleti içerisinde önemli bir yere sahip olan Sırp dükler, aynı zamanda Osmanlı Devleti’nin en büyük düşmanlarıydı.
  10. Sırpça, Osmanlı devletinin dört resmi dilinden birisiydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.