Tırnak Batması Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

Tırnak batması, tırnağın köşesinin veya kenarının yumuşak ete battığı yaygın olarak görülen bir sorundur. Tırnak batması, en sık ayak başparmağında medyana gelmektedir. Ağrı, kızarıklık ve şişlik gibi semptomlara neden olur. Batık ayak tırnaklarını tedavi etmek genellikle çeşitli evde yapabileceğiniz çeşitli uygulamalar ile mümkündür. Ancak ağrı şiddetliyse veya yayılıyorsa olası etkilerden kaçınmak gerekir. Bu durumda profesyonel yardım almanızda fayda var. Kişinin diyabet veya ateroskleroz gibi ayaklara giden kan akışını zayıflatan bir hastalığı varsa, tırnak batmasından kaynaklanan komplikasyon riski daha yüksektir.

Tırnak Batması Neden Olur?

Tırnak boyutu ve tırnak yatağı genişliği arasındaki dengesizlik, batık ayak tırnaklarının ana nedenidir. Bu durum, tırnaklarınızı yanlış kesmek, kalıtsal tırnak sorunları ve uygun olmayan ayakkabılar giymekle daha da kötüleşmektedir. Tırnak batmasının yaygın nedenleri arasında şunlar bulunur:

 • Tırnak boyutu ve tırnak yatağı genişliği arasındaki ilişki
 • Tırnakları ve ayakları sıkıştıran dar ayakkabılar ve çoraplar giymek
 • Çok kısa tırnakları kesmek
 • Uygun olmayan şekilde kesilmiş ayak tırnaklarında görülebilir.  Tırnak batmasını önlemek için ayak tırnakları düz kesilmelidir.
 • Ayak tırnağı yaralanması
 • Anormal kavisli ayak tırnaklarının olması
 • Uygunsuz manikür ve pedikür tedavileri
 • Tırnağın çıkarılmasına neden olan travma, tırnak batmasına neden olur.

Tırnak Batması Belirtileri

Tırnak batmasının en sık görülen belirtisi parmaktaki ağrıdır. Ağrı tırnağın bir veya iki tarafında yaşanabilir ve dokunduğunuzda ağrı artmaktadır. Tırnak batması ile görülebilecek diğer belirtiler aşağıda verilmiştir.

 • Tırnak çevresinde şişlik
 • Sıcaklık artışı ve tırnak çevresindeki dokulardan akıntı
 • Tırnak çevresinde kızarıklık
 • Tırnak yatağında hassasiyet yaşanması

Parmaklarda şiddetli ağrı ve rahatsızlık hissi, yatakta yayılma eğilimi gösteren bir kızarıklık, ayaklara zayıf kan akışına neden olan diyabet, ateroskleroz veya başka herhangi bir sağlık durumunun varlığında uzmandan destek alınmalıdır.

Tırnak Batmasına Ne İyi Gelir?

Enfeksiyonu önlemek için, batık bir ayak tırnağı oluşursa tedaviye hemen başlamak önemlidir. Hafif vakalarda ev uygulamaları ve küçük tedaviler genellikle yeterli olur. Ağır vakalarda ameliyat gerekmektedir.

Sıcak, sabunlu bir banyo; Tırnak batması olan ayağı suya batırmak şişmeyi azaltmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilirsiniz. Ayağınızı günde üç kez 20 dakikaya kadar ılık ve sabunlu suda bekletirseniz etkisiniz görürsünüz.

Elma sirkesi; Bilimsel kanıtlar sınırlı olsa da, elma sirkesinin antiseptik, ve ağrı giderici özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır. Tırnak batması olması durumunda bir kova ılık suya yarım bardak elma sirkesi konur. Günde 20 dakika bu suda tutulmalıdır. Uygulamadan sonra ayaklar iyice temizlenmelidir.

Çok dar ayakkabı ve çorap giymek ayak parmaklarınızı sıkıştırır. Bu, batık ayak tırnaklarının önemli bir nedenidir. Batık ayak tırnaklarının ilerlemesini önlemek için, boşluk bırakacak ayakkabılar ve rahat çoraplar giyilmelidir.

Tırnak batmasına evde uygulayabileceğiniz tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Ancak tırnaktaki acı ve batma hissi şiddetli ise hemen uzmana başvurmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.