Tırnak Tümörü Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

Tırnak Tümörü ya da Tırnak kanseri; Tırnakların plağının altında ve çevresinde oluşan oluşumlara tırnak denir. Tırnak matrisi adı verilen tırnağın ana hücrelerinin bulunduğu tırnak yatağından ve tırnak yatağından köken alan tümörlerdir. Çoğu durumda, tırnak tümörleri iyi huyludur. Tırnak tümörlerinden bazıları en sık ellerde, bazıları ise ayaklarda görülmektedir. Elin başparmağı ve başparmağı üzerinde oluşur. Ciddi tırnak deformitelerine neden olan tırnak tümörleri için cerrahi işlem gerekmektedir. İyi huylu ve kötü huylu tümörler tırnağın yapısını e rengini etkileyebilmektedir.

Miksoid, glamos, pyonjenik granülomlar ve onikomatrikoma iyi huylu tırnak tümörleridir. Bowen hastalığı, skuamöz hücreli karsinom ve malign melanom ise kötü huylu tırnak tümörleridir.

Tırnak Tümörü Nedenleri

Diğer cilt kanserlerinde olduğu gibi, tırnak tümörlerinin ana nedeni güneşe maruz kalmaktır. Tırnakların da cilt gibi güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunması gerekir. Tırnaklarda da güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır. Özellikle cildi hassas olan kişiler çok dikkatli olmalıdır.

Tırnak Tümörüne neden olan bazı durumlar ise kimyasal ürünlere maruz kalmak, radyasyona maruz kalmak, kronik travma, lenfoma gibi bazı kanserler, lösemi, kemoterapi, bağışıklık sistemini etkileyen ilaçlar şeklindedir. Bu nedenler bir yana, her türlü kronik yara ve kanamada kanser olasılığı göz önünde bulundurulmalıdır.

Tırnak Kanseri Belirtileri

Kanserin en önemli belirtisi tırnak yapısı bozulduğudur. Tırnak tümörleri, tırnağın yapısında ve şeklinde çatlak, şişlik gibi şekil bozuklukları ortaya çıkarabilmektedir. Ayrıca tırnak altında kitleler ve şişlikler gibi belirtilere de neden olabilmektedir. Kötü huylu tümörlerde tırnakta kanama da yaşanabilmektedir. Tırnak plağının, tırnak yatağının ve tırnak çevresinde siyah veya kahverengi renk değişikliği, yaygın yaralar kötü huylu tırnak tümörlerinin belirtileridir.

Tırnak tümörleri hastalar tarafından tırnak mantarı ile karıştırılmaktadır. Doğru teşhis edilmediğinde tırnak mantarı tedavisi uygulanabilmektedir. Bu durum bazı olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir.

Erken teşhis edilen tırnak tümörleri kolaylıkla tedavi edilmektedir. Ancak bu durum geç fark edilirse tümör diğer organlara sıçrayabilmektedir. Bu durumda parmağın ya da eklemin kesilmesi durumu ortaya çıkabilmektedir.

Tırnak Tümörü Tedavisi

Tırnak tümörü tanısı muayene, dermatoskopik muayene ve gerekli görüldüğü takdirde tırnak biyopsisi ile konur. Bir dermatolog, genellikle cerrahi yöntemlerle çıkarılan bir dermatoskop kullanarak yapılan muayene ve dermatoskopik muayene sonrasında tırnakta tümör olup olmadığını belirleyebilir. Kanserden şüphelenilirse biyopsi ile kesin tanı konabilmektedir.

Tedavi yöntemleri kanserin türüne göre ve ne kadar yayıldığına göre değişmektedir. Tümörler genellikle cerrahi tedaviler ile ortadan kaldırılabilmektedir. Lokal anestezi ile tümörün olduğu bölge uyuşturulur ve tümöre uygun cerrahi işlemler yapılır. Tırnak tümörleri küretaj, elektrokoter veya radyasyon tedavisi ile tedavi edilebilir. Tümör tipleri farklılık gösterse de tedavide en başarılı yöntem cerrahi tedavidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.