Unutulmaz Filmler

Herkesin unutamadığı ve aklında iz bırakan filmler bulunmaktadır. Bu yazıda da izleyenlerin üzerinde etki bırakmış ve unutulmaz filmler dediği 10 filmi derledik. İşte unutulmaz filmler listesi;

1. 12 Öfkeli Adam (12 Angry Man)

12 Öfkeli Adam filmi listemizin birinci sırasında yer almaktadır. 1957 Amerika Birleşik Devletleri yapımı olan filmin yönetmenliğini Sidney Lumet, senaristliğini Reginald Rose yapmıştır.

12 Öfkeli Adam filmi, cinayetle suçlanan biri ile ilgili karar vermek için seçilmiş 12 jüri üyesinin karar verme sürecini anlatmaktadır. Latin Amerikalı olan genç bir adam, babasını öldürme ile suçlanır. Genç adamın mahkemedeki savunması zayıftır. Sanık suçlu bulunursa idama mahkum edilecektir. Bir kişi hariç herkes idam kararı için oy verir. Ancak bu oyların arkasında çoğunluğa uyma, yabancı düşmanlığı, geçmişe dair hesaplaşma gibi olgular yer almaktadır. Filmdeki karakterlere isim verilmemiştir.

Oyuncu kadrosunda Henry Fonsa, Lee J. Cobb, E.G. Marshall, Jack Klugman, Jahn Fiedler, Jack Warden, Ed Begley, Robert Webber, George Voskovec, Joseph Sweeney bulunmaktadır.

Unutulmaz filmler listesinin birinci sırasında 12 Öfkeli Adam filmi bulunmaktadır.

2. Kelebek (Papillon)

Lisemizin ikinci sırasında 1973 ABD ve Fransa ortak yapımı olan Kelebek filmi bulunmaktadır. Kelebek filmi Henri Charriere’nin gerçek hayat hikayesinden uyarlanmıştır.

Kelebek lakaplı Henri Charriere, daha önceden küçük bir suçtan hüküm giymiştir. Ancak daha sonra haksız yere bir cinayetler suçlanmaktadır. Kelebek tutuklanarak Şeytan Adası’nda bulunan yüksek güvenlikli bir hapishaneye gönderilmiştir. Bu hapishanede mahkumlara insanlık dışı uygulamalar yapılmakta ve şiddet uygulanmaktadır. Burada Dega adında bir mahkum ile yakından dostluk kurmuştur. İlk günden beri kaçmanın hayalini kurarak yaşamış ve sonunda bunu başarmıştır.

Filmin yönetmenliğini Franklin James Schaffner yapmıştır. Senaristliğini ise Henri Charriere, Dalton Trumbo ve Lorenzo Semple yapmıştır. Oyuncu kadrosunda ise Stave McQueen, Dustin Hoffman, Victor Jory, Anthony Zerbe, Don Gordon gibi isimler bulunmaktadır.

3. Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)

Esaretin Bedeli filmi Andy ve Red ismindeki iki arkadaş mahkumun, hapishanede kurmuş olduğu dünyayı anlatmaktadır. Andy, karısını ve karısının sevgilisini öldürmek suçundan ömür boyu hapis cezası almıştır. Gönderildiği Shawsank Hapishanesi’nde işkence, taciz, dayak gibi kötü şartlar altında yaşamıştır. Ancak bu durumda bile iyimser ve hayata bağlı bir insan olmaya devam etmiştir. Andy’nin bu durumu hapishanedeki diğer mahkumlara da umut olur. Hapishanede bile özgür bir şekilde yaşayacaklarını inandırır.

Film 1994 ABD yapımıdır. Stephen King’in Kuşku Mevsimi ve Esaretin Bedeli isimli eseri Frank Darabont tarafından sinemaya uyarlanmıştır. Frank Darabont aynı zamanda filmin yönetmenliğini yapmıştır. Oyuncu kadrosunda Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton, Clancy Brown, William Sadler, Gil Bellows gibi isimler bulunmaktadır.

4. Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi

2008 ABD yapımı olan film Francis Scott Fitzgerald’ın aynı isimli hikayesinden uyarlanmıştır. Tuhaf bir hayrı olan Benjamin Button, 80’li yaşlarında doğmuş ve hayatını geriye doğru yaşamakta olan bir adamdır. Film, Benjamin Button’ın bu tuhaf hayatını konu almaktadır.

Filmin yönetmenliğini David Fincher yapmıştır. Hikayeyi filme uyarlayan isim ise Eric Roth’dur. Oyuncular arasında Brad Pitt, Cate Blanchett, Taraji Penda Henson, Julia Ormond, Tilda Swinton, Jared Harris, Jason Flemyng bulunmaktadır.

5. İyi Kötü Çirkin (The Good, The Bad, The Ugly)

İyi, Kötü, Çirkin filmi, ortak bir hedefe doğru ilerlemekte olan üç silah arkadaşının maceralarını konu almaktadır. İyi ve Çirkin riski ancak iyi para getiren bir işte çalışmaktaydı. Çirkin aynı zamanda aranan azılı bir suçludur. İyi, Çirkin’i polislere teslim edip ödülü alıyor ve daha sonra onu kurtarıyor. Hayatlarına böyle devam ediyorlar. Ancak bir süre sonra hazine avcılığı nedeni ile araları bozulmuştur. Olaya daha sonra Kötü isimli karakter giriyor. Filmde, bu üçlü arasındaki maceralar anlatılmaktadır.

İyi Kötü Çirkin filminin yönetmeni Sergio Leone, senaristi ise Agenore Incrocci, Frio Scarperlli, Luciano Vincenzoni ve Sergio Leone’dir. 1966 yapımı İtalya ve İspanya yapımı olan filmin oyuncu kadrosunda Eli Wallach, Clint Eastwood, Lee Van Cleef, Aldo Giuffre, Luigi Pistilli, Rada Rassimov gibi oyuncular bulunmaktadır.

6. Kuzuların Sessizliği (The Silence   of the Lambs)

Unutulmaz 10 film listemizin altıncı sırasında Kuzuların Sessizliği isimli film bulunmaktadır. Film 1991 Amerika Birleşik Devletleri yapımıdır.

Clarice Starling, akademiyi başarı ile bitirmiş ve genç yaşta FBI ajanı olmuştur. Kendisine sapık bir katili yakalama görevi verilmiştir. Katilin elinde bulunan bir kadını kurtarmayı amaçlamaktadır. Clarice, bu katili yakalamak için birçok yola başvurur. Katili yakalamak için Doktor Hannibal Lecter ile tanışır. Hannibal’da psikopat bir kişiliğe sahiptir. Kuzuların Sessizliği filmi Clarice’nin katili yakalamak için yaşadığı maceraları anlatmaktadır.

Kuzuların Sessizliği filminin yönetmeni Jonathan Demme, senaristi Ted Tally’dir. Oyuncular arasında Jadie Foster, Anthony Hopkins, Scott Glen ve Ted Levine gibi oyuncular bulunmaktadır.

Unutulmaz filmler listesinin beşinci sırasında Kuzuların Sessizliği filmi bulunmaktadır.

7. Yeşil Yol (Green Mile)

Yeşil Yol filmi, bir mahkum ile bir hapishane görevlisi arasındaki hikayeyi anlatmaktadır. Paul isimli karakter hapishanede görevlidir. Görevi, idama mahkum edilen kişilerin hayatına son vermektir. Paul, hapishanedeki görevi boyunca onlarca kişinin hayatını sonlandırmıştır. Bir gün hapishaneye John Coffey mahkum alarak gelir. Coffey iki kız çocuğunu öldürmek suçu ile yargılanmaktadır. Coffey iyi yapılı ve ürkütücü bir görünüme sahiptir. Ancak saf bir ruha sahiptir. Film bu ikili arasındaki ilişkileri anlatmaktadır.

Yeşil Yol filmi, Stephen King’in romanından Frank Darabont tarafından uyarlanmıştır. Frank Darabont, aynı zamanda filmin yönetmenliğini ve yapımcılığını yapmıştır. Oyuncular arasında Tom Hanks, David Morse, Michael Clarke Duncan, Barry Pepper, Bonnie Hunt gibi oyuncular bulunmaktadır.

8. Geçmişin Gölgesinde (American History X)

Derek, babasının zenci bir uyuşturucu satıcısı tarafından öldürülmesi sonucu faşist bir çeteye katılmıştır. Amacı babasının intikamını almaktır. Derek bu çetenin önemli bir üyesi haline gelmiştir. Bir gün Derek’in arabasını çalmaya çalışan iki zenciyi öldürmüştür ve hapse girmiştir. Derek’in bir de küçük kardeşi Danny bulunmaktadır. Danny bu süreçte abisi Derek’in izinden gitmeyi seçmiştir. Derek ise hapishanede yaptıklarından pişman olmuş ve kardeşini bu yoldan vazgeçirmeyi çalışmaktadır.

Geçmişin Gölgesinde filminin yönetmenliğini Tony Kaye yapmıştır. Senaristliğini ise David McKenna yapmıştır. 1998 ABD yapımı filmin oyuncuları arasında Edward Norton, Edward Furlong, Beverly D’Angelo, Avery Brooks, Jennifer Lien, Ethan Suplee bulunmaktadır.

9. Piyanist

Film, Yahudi olduğu için, Nazi Almanyası tarafından eziyet gören Wladyslaw Szpilman’ın kendi hayatını anlattığı kitabından uyarlanmıştır.

Nazi Almanyası, 1939 yılında Polonya’yı işgal etmiştir. Bu olaydan sonra Polonya’da yaşayan Wladyslaw Szpilman ve ailesinin hayatı kabusa dönmüştür. Szpilman ve ailesi Yahudi olan Szpilman, Nazi toplama kampına gitmekten şans eseri olarak kurtulur ve Varşova’da yaşamaya başlar.

2002 yapımı olan Piyanist filminin yönetmenliğini Roman Polanski yapmıştır. Oyuncular arasında Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Frank Finlay, Maureen Lipman, Emilia Fox, Julia Rayner, Ed Stoppard gibi isimler bulunmaktadır.

10. Sil Baştan

Joel ve Clementine bir kumsalda tanışmışlar ve birbirlerini sevmişlerdir. Joel içine kapalı ve mantıklı düşünen, Clementine ise tam tersi olarak dışa dönüş ve duyguları ile hareket etmektedir. İkili arasında zamanla sorunlar başlamış ve ayrılmışlardır. Clementine anılarını tıbbi bir tedavi ile sildirmiştir. Joel ise bunu öğrenince üzülür ve aynı tedaviyi kendisi de olmak ister.

Sil Baştan filminin yönetmenliğini Michel Gondry yapmıştır. Michel Gondry aynı zamanda Charlie Kaufman, Pierre Bismunth ile filmin senaristliğini yapmıştır. Oyuncular arasında Jim Carrey, Kate Winslet, Elijah Wood, Thomas Jay Ryan, Mark Ruffalo, Jane Adams gibi isimler bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.