Uykusuzluğa iyi gelen çaylar

Uyku beden ve ruh sağlığı için çok önemlidir. Sağlığımızı korumak için günde en az 8 saat uyumamızın gerektiği tavsiye edilmektedir. İyi bir uyku, beyin işlevlerini doğru bir şekilde yapmanıza yardımcı olur. Uykusunu yeterli bir şekilde alamayan kişilerde baş ağrısı, boyun ağrısı, dikkatsizlik, sinir ve halsizlik gibi nedenlere yol açmaktadır. Uykunuzu yeterli bir şekilde almanız için uykusuzluğa iyi gelen çaylar aşağıda verilmiştir.

  • Papatya Çayı: Uykudan önce bir fincan papatya çayı içmeniz durumunda sinirleriniz yatışır ve kaslarınız rahatlar. Böylece uykuya daha rahat dalmanızı sağlamaktadır.
  • Lavanta Çiçeği Çayı: Yatmadan önce bir fincan lavanta çiçeği çayı içmeniz durumunda uykuya daha rahat dalabilirsiniz. Lavanta çayı sinir sisteminizi rahatlatmaktadır. Ayrıca endişelerinizi ortadan kaldırmakta ve vücuttaki şişkinliği azaltmaktadır.
  • Nane Çayı: Nane mis kokusu ile insana rahatlık ve huzur vermektedir. Nane çayı ise vücudunuzu rahatlatarak, rahat bir uyku sağlamaktadır.
  • Melisa Otu Çayı: Melisa otu çayı uykusuzluğa iyi gelen çaylar arasında en iyilerinden birisidir. 2 su bardağı kaynamış suya 1 çay kaşığı melisa suyu ekleyerek rahat bir uyku uyuyabilirsiniz.
  • Ihlamur: Ihlamur grip ve soğuk algınlığına iyi geldiği gibi uykusuzluğa da iyi gelmektedir. Bir fincan ıhlamur rahat bir uyku uyumanızı sağlamaktadır.

Sadece çay rahat bir uyku uyumanız için yeterli değildir. Bunlarında yanında oda sıcaklığı çok önemlidir. İdeal bir uyku için oda sıcaklığı 19-21 derece arasında olmalıdır. Uyuyacağınız odanın karanlık olması gerekmektedir. En ufak ışık sızıntısı, uykunuzdan uyanmanıza neden olabilir. Yatağınızın rahat olması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.