Zatürre Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Halk arasında zatürre adıyla anılan pnömoni; akciğer dokusunun iltihaplanması sonucu ortaya çıkmaktadır. Başta bakteriler olmak üzere çeşitli mikroorganizmalar aracılığıyla oluşmaktadır. Bazı pnömonilerde hastadan sağlıklıya doğrudan bulaşma riski bulunmaktadır. Ancak hastalık esas olarak mikroplar, hastanın kendi ağzından, boğazından ya da sindirim sisteminden akciğerlere girdiğinde ortaya çıkar. Normalde zatürreye neden olmayan bu mikroplar, bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde pnömoniye neden olur.

Zatürre Belirtileri Nelerdir

Zatürrenin birçok belirtisi olabilir ancak en çok kendisini gösteren belirtileri Üşüme, titreme, 40 °C’ye kadar varan yüksek ateş, öksürük, iltihaplı ve kirli balgam ve yanlarda ağrı gibi belirtilerdir. Bazı zatürre türlerinin kademeli bir başlangıcı vardır. Halsizlik, birkaç gün süren eklem ağrısı, kas ağrıları ve ağrılarından sonra kuru öksürük, ateş, mide bulantısı, kusma ve baş ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Bu semptomları olan hastalar bir uzmana danışmalıdır.

Zatürre ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır. Erken teşhis ve tedaviye pnömoniden kaynaklanan ölümleri azaltmaktadır. Akciğer grafisi bulgularına ve muayene sonuçlarına göre tanı konulmaktadır. Gerekirse kan ve balgam testleri yapılmaktadır.

Zatürreye yol açan grip ve benzeri viral enfeksiyonları oldukça bulaşıcıdır. Diğer insanlara hapşırma ve öksürme yoluyla veya mendil, çatal bıçak takımı gibi nesneler yoluyla bulaşabilirler. Ayrıca ağız ve burun salgıları ile de bulaşabilmektedir. Zatürre, özellikle bebek, çocuk, yaşlı ve farklı bir hastalığı olan kişilere daha çabuk bulaşmaktadır.

Sigara kullanımı, alkol kullanımı, grip salgınları, kusma gibi durumlar pnömaninin bulaşıcılığını artırır. Ayrıca kronik hastalığı olan kişilere, kan hastalarına ve kanser olan kişilere daha çabuk bulaşır. Korunmak için zatürre aşısı (pnömokok) olmanız önerilmektedir.

Zatürreden Korunmanın Yolları ve Tedavisi

Zatürreyi önlemek için pnömoni oluşumunu teşvik eden olumsuz faktörlerden uzak durulmalıdır. Bunun için kronik hastalıkların yeterli takibi ve tedavisi, stresten uzak durulması, dengeli beslenme ve konaklama koşulları, alkol, tütün ve uyuşturucudan uzak durulması gerekir. Zatürreye neden olan risk faktörlerini azaltmak önemlidir. Zatürreye neden olabilen veya kolaylaştırabilen grip salgınları sırasında, özellikle korunmanız için kalabalıktan uzak durmak ve aşı olmak alınabilecek önlemlerden bazılarıdır.

Grip virüsünün kendisi pnömoniye ve diğer mikroorganizmalara neden olmaktadır. Ayrıca pnömoni ile ilgili pnömoni türlerinin gelişmesine de yardımcı olmaktadır. Gribin şiddetli ve ölümcül olduğu vakalar, çoğunlukla zatürrenin gribe eşlik ettiği vakalardır. Bu nedenle grip salgınının önlenmesi de önemlidir.

Zatürre çoğu durumda evde tedavi edilebilir. Ağır vakalar ve yoğun bakıma ihtiyacı olan hastalar hastane de tedavi görmelidir. Tedavi ve tedavi şekli hastaya göre değişir. Erken tedavi ve ayakta tedavi olumlu sonuçlar doğurabilir. Bundan dolayı zatürre belirtisi gören kişiler için erken tedavi önemlidir. Ağır vakalarda ölüm oranı yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.